Inne,  Polska,  Uncategorized,  Warszawa

SMART KIDS PLANET

Świeże miejsce na mapie warszawskich atrakcji pojawiło się ponad miesiąc temu. Nowością, którą chcę przedstawić jest interaktywna i innowacyjna placówka, nie mająca swoich odpowiedników nigdzie indziej w Warszawie, a nawet w całej Polsce. Co to jest? Najprościej można powiedzieć, że jest to centrum mądrej zabawy. Zamysłem twórców tego miejsca było znalezienie dla dzieci w wieku 0-10 lat „środka” między zabawą, a nauką. Można by powiedzieć, że taką instytucją jest Centrum Nauki Kopernik, który też jest super (o tym przeczytacie tu), ale jest tam jednak większy nacisk na naukę. Natomiast w Smart Kids Planet, główną rolę odgrywa kreatywna zabawa, rozwijanie zdolności motorycznych oraz wyobraźni, gdzie dzieci uczą się w sposób swobodny i jakby mimo woli.

Gdzie się znajduje?

Smart Kids Planet znajduje się na terenie PGE Narodowego – wejście od strony Al. Zielenieckiej przez bramę numer 1. Poziom -1.

Można przyjechać tam zarówno samochodem (jest parking zewnętrzny i wewnętrzny, płatny według cennika PGE Narodowego), jak i komunikacją miejską:

  • przystanek autobusowy Rondo Waszyngtona, linie: 102, 111, 117, 123, 138, 146, 147, 158, 166, 507, 509, 517, 521
  • przystanek tramwajowy Rondo Waszyngtona, linie: 7, 9, 22, 24, 25
  • stacja kolejowa Warszawa-Stadion, pociągi SKM i Kolei Mazowieckich
  • stacja metra Warszawa-Stadion

mapa smart kids planet

Dokładny adres to:

Al. Poniatowskiego 1 (PGE Narodowy)

03-901 Warszawa

Co tam znajdziemy?

Jest tam sześć stref mądrej zabawy, które są podzielone na kategorie wiekowe oraz 5 sal warsztatowo – urodzinowych. Poza tym organizowane są dodatkowe atrakcje, wspomagane nierzadko nowoczesną technologią multimedialną (warsztaty programowania, robotyka).

Poniżej przedstawiam krótko temat tych stref.

STREFA TUPTAJ

Od 0 do 3 r.ż.

W ramach tej strefy jest aż 9 atrakcji:

Stół do zabawy samochodzikami

Stół z motywami miasta (ścieżki, domki, drzewa, ulice), po którym dzieci mogą „jeździć” drewnianymi samochodzikami. Korzystać ze stołu można z zewnętrznej i wewnętrznej strony (jest duża dziura w stole), więc dla każdego dziecka znajdzie się miejsce.

smart kids planet

Ścianka wspinaczkowa

Świetne ćwiczenie motoryki dużej i zdolności chwytania. Dzięki piankowej podłodze, zabawa jest na tyle bezpieczna, że możemy spokojnie pozwolić dziecku na swobodną aktywność.

scianka wspinaczkowa smart kids planet

smart kids planet

 

Kulodrom

Przypomina tablicę manipulacyjną z tunelami na piłki oraz z dodatkowymi elementami o różnych fakturach. Ignaś upodobał sobie zwisające łańcuszki. Ta aktywność rozwija zmysł dotyku oraz zaspokaja potrzeby poznawcze.

smart kids planet

Muzyczne panele

Okrągłe i miękkie pianki po wejściu, na które uruchamia się sygnał dźwiękowy.

smart kids planet

Drewniany domek

Długi domek ze schowanymi w środku miękkimi i pagórkowymi tunelami, zjeżdżalniami, basenami z kolorowymi kulkami oraz okienkami. Tutaj Filip najwięcej się bawił i ciężko było go stamtąd wyciągnąć. 🙂

smart kids planet

smart kids planet

smart kids planet

Płytki manipulacyjne

Proste tablice manipulacyjne, które angażują wszystkie zmysły maluszka, ćwiczą motorykę małą oraz rozwijają sferę poznawczą.

smart kids planet

smart kids planet

Suche baseny

To po prostu małe baseniki z kulkami i zjeżdżalnią. Najlepsza zabawa dla najmłodszych, a przy okazji rozwój motoryki dużej.

smart kids planet

 

Tęczowa kryjówka

„A’la domki”, które są wypełnione dodatkowymi elementami, stymulującymi sferę poznawczą i sensoryczną, tj. szeleszczące faktury, okienka.

smart kids planet

Krajobraz ruchu

Miejsce wyłożone miękkimi materacami składające się z piankowych ramp, schodków i pagórków. Idealne dla raczkujących i uczących się chodzić dzieci.

smart kids planet

smart kids planet

Cała strefa zabezpieczona jest pianką przed bolesnym upadkiem naszych malców, więc możemy spokojnie ich obserwować z większej odległości.

STREFA TWÓRZ

Od 3 do 10 r.ż.

W ramach tej strefy są 2 atrakcje:

Plac Budowy

Miejsce, gdzie dzieci mogą rozwinąć się kreatywnie i wykorzystać swoje zdolności architektoniczne. Każdy dostaje w tym miejscu kask, kamizelkę oraz akcesoria potrzebne do budowania tj. taczkę, cegły czy dźwig.

smart kids planet

Machinarium

Zabawa podobna do kulodromu. Trzeba jednak tutaj trochę pogłówkować, gdzie należy wrzucić piłkę, by dotarła do wyznaczonego celu. Dla wielbicieli strategicznych rozterek – zabawa murowana!

smart kids planet

STREFA ODKRYWAJ

Od 3 do 10 r.ż.

W ramach tej strefy jest 5 atrakcji:

Prętki skrętki

Tablica z ponad 900 przezroczystymi pikselami – światełkami. Tutaj zabawa polega na przekręcaniu ich wokół własnej osi, dzięki czemu tablica podświetlana jest siedmioma różnymi kolorami w zależności od tego, ile razy dziecko obróci dany piksel. Taka gra rozwija kreatywność, gdyż można dzięki temu tworzyć rozmaite rysunki/napisy.

smart kids planet

Magiczny park

Jest to multimedialny stół, na którym wyświetlana jest projekcja parku. Zadanie polega tu na stworzeniu ścieżek/rzek/torów za pomocą specjalnych drewnianych klocków.

smart kids planet

Kiosk aplikacji

Jest to ekran dotykowy z różnymi grami, które uczą robienia zakupów, liczenia. Każda z proponowanych tutaj gier rozwija inne umiejętności, a także ćwiczy koordynację oko-ręka oraz uczy myślenia przyczynowo-skutkowego.

smart kids planet

Przebieralnia

Dziecko, które staje w wyznaczonym miejscu, widzi swoje odbicie w lustrze/ekranie multimedialnym. Nie jest to jednak odbicie, którego można byłoby się spodziewać. Niespodzianką jest zmiana stroju.  W odbiciu maluchy „ubrane” są w różne stroje, przez co wcielają się w rolę np. królowej, rycerza itp. Rozbudza się w nich wyobraźnię i dostarcza dużo zabawy i śmiechu. 

smart kids planet

Rakieta

To wielka rakieta, do której można wejść/wspinać się i zjeżdżać na wbudowanej w środku zjeżdżalni.

rakieta warszawa

rakieta warszawa

STREFA SEGREGUJ

Od 5 do 10 r.ż. – choć Filip (prawie 3-latek) też się dobrze bawił.

Przestrzeń, która uwrażliwia na istotne ekologiczne tematy. Jest to świetne miejsce na rozmowy o naszej planecie, jest to również miejsce, w którym może rozpocząć się kształtowanie dobrych nawyków pro środowiskowych. To niepowtarzalna okazja do wyjaśnienie tajemnic recykling i odpowiedzenie na tak pytanie – dlaczego należy segregować śmieci. Dzieci w tej strefie poznają cały proces przetwarzania odpadów zaczynając od sortowania, przez czyszczenie chemiczne i suszenie, aż po wytłaczanie.

smart kids planet

smart kids planet

smart kids planet

STREFA FANTAZJUJ

Od 3 do 10 r.ż.

W tej strefie moje dzieci siedziały najdłużej. 🙂

Jest to ciemna duża sala z wyświetlanymi na ścianach multimedialnymi projekcjami Warszawy, czy kosmosu. Zabawa polega na tym, że dzieci kolorują rysunki (przygotowane w koszyczkach), a po skanowaniu ich w specjalnych automatach kolorowe dzieła małych artystów pojawiają się na ścianach. Dodatkowo te naścienne kolorowanki (np. auto, balon) ruszają się i reagują na dotyk. Wszystkie dzieci, które brały udział w zabawie, były zachwycone i kolorowały dużo rysunków, żeby tylko ich prace pojawiły się na multimedialnych projekcjach.

smart kids planet

smart kids planet

STREFA TRENUJ

Od 4 do 10 r.ż.

W tej strefie są 2 atrakcje:

Rzut wolny

Tutaj można oddać się piłkarskim zapędom. Zabawa polega na strzeleniu gola do bramki. Utrudnieniem jest tu jednak ruchomy bramkarz i postawione na terenie „boiska” przeszkody. Jeśli dziecku uda się trafić, usłyszy owacje, co jest miłą formą uznania. Taka atrakcja rozwija myślenie strategiczne oraz dużą motorykę.

smart kids planet

Dryblowanie

Zabawa polega na przebiegnięciu toru w jak najkrótszym czasie przy dodatkowych utrudnieniach w postaci przeszkód tj. grzybków czy chorągiewek. Na tablicy wyświetlane są 3 ostatnie wyniki, które pozwalają na porównanie szybkości między innymi zawodnikami. Zabawa rozwija motorykę dużą oraz uczy zdrowej rywalizacji.

smart kids planet

Dodatkowe informacje:

Na terenie obiektu znajduje się sklep z zabawkami rozwijającymi kreatywność.

sklep smart kids planet

smart kids planet sklep

Jest spora ekipa animatorów, którzy sprawują pieczę nad bezpieczeństwem dzieci oraz porządkiem. Poza tym są mocno zaangażowani w zabawę z dziećmi i podchodzą bardzo entuzjastycznie do ich potrzeb.

Rodzice wchodzą tam w butach z ochraniaczami (są przy wejściu) lub na bosaka. Osobiście weszłam w butach z ochraniaczami i żałuję. Wygodniej byłoby jednak boso.

Jest szatnia, ale nikt jej nie pilnuje, więc nie zostawiajcie tam ważnych rzeczy.

smart kids planet

Można zostawić ważne rzeczy w depozycie.

smart kids planet

Można wjechać z wózkiem, jeśli małe dziecko śpi, albo gdy macie sporo rzeczy ze sobą. Większość osób zostawia wózki przy wyjściu, dzięki czemu łatwiej jest z przejściem do kolejnych stref, bo ludzi jest sporo (byłam w niedzielę, pewnie w tygodniu jest luźniej). Ja wjechałam z wózkiem i było trudno się przemieszczać.

smart kids planet

Można skorzystać z kawiarni, gdzie są zdrowe przekąski sygnowane marką Foods by Ann (Anny Lewandowskiej jakby ktoś nie wiedział) i odpocząć w zaciszu. Gdybym miała starsze dzieci na pewno bym skorzystała. 🙂

smart kids planet

kawiarnia smart kids planet

W kawiarni jest strefa przygotowana przez Storytel, w której dzieci i rodzice mogą odpocząć w ciszy, słuchając książek w formie audiobooków.

smart kids planet

smart kids planet

Na terenie Smart Kids Center jest pokój dla matki karmiącej. Jest tam bardzo przytulnie, czysto i bardzo komfortowo.

smart kids planet

Myślę, że dwugodzinna godzinna zabawy jest optymalna.

 

Miejsce polecam. Jest ciekawe, ale myślę, że bardziej skierowane dla przedszkolaków i maluszków takich jak Ignaś i Filip, niż dla dzieci starszych. W odczuciu mojej 9-letniej córki, miejsce było dla niej już trochę „dziecinne”. Z moich obserwacji, bawiła się świetnie!

A wy już tam byliście? Jak wrażenia?

Piszcie w komentarzach!

Link do Smart Kids Planet: TUTAJ

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.