Inne,  Polska,  Warszawa

HELENÓW – MIEJSCE WYPOCZYNKU I RELAKSU

Tym razem chcemy przedstawić dosyć nietypowe miejsce – „Helenów”, które bardzo lubimy i często z dziećmi tam bywamy. Mamy takie szczęście, że mieszkamy blisko wspomnianego punktu, więc potrafimy całą rodziną pojawiać się tam nawet kilka razy w tygodniu. Jest to świetna przestrzeń relaksu na łonie natury, w której można spędzić nawet cały dzień.

CO TO JEST?

Na początku pisaliśmy, że jest to nietypowe miejsce. Dlaczego? Bo jest to tak naprawdę Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD. Na terenie „Helenowa” jest przedszkole i szkoła dla dzieci niepełnosprawnych, centrum rehabilitacji, itp. A to wszystko usytuowane w otulinie przepięknego parku.

Historia Centrum sięga roku 1922, kiedy to państwo Dłuscy przekazali nieruchomość w Aninie Robotniczemu Wydziałowi Wychowania Dziecka i Opieki nad Nim, działającemu przy PPS, na Dom dla dzieci. Zastrzegli sobie jedynie, by obiekt nosił imię ich przedwcześnie zmarłej córki Heleny Dłuskiej.

My przychodzimy tam w celach rekreacyjnych i z naszych obserwacji wynika, że nie jesteśmy w tym osamotnieni. Najwięcej jest ludzi w weekendy, kiedy to można spotkać spacerujące całe rodziny.

Co tam jest ciekawego? O tym niżej.

CO TAM JEST?

MINI ZOO

Najwięcej emocji budzą różnego gatunku zwierzaki przyglądające się przybyszom z  wplecionych we wszechobecną zieleń wybiegów. Zaciekawienie i radość wywołują permanentnie u naszych dzieci znajduje się tam: kozy, owce, sarna, alpaki, kury, koguty, indyki, kaczki, gęsi, króliki, konie no i ….kangury! Jest to świetne, pełne radości miejsce nie tylko dla naszych dzieci. Przez kraty można pogłaskać kozy, czy owce. Wiele dzieci karmi je trawą zbieraną w okolicy. Inne zwierzątka są bardziej dzikie, więc musi wystarczyć tylko ich obserwacja.

helenów warszawa

Helenów

helenów zwierzęta

Helenów

Helenów

helenów

JAZDA KONNO

Ośrodek Hipoterapii „Helenów” został stworzony z myślą o wychowankach ośrodka. Jednak szczęśliwie dla nas, mogą z jego usług korzystać ludzie także spoza ośrodka. Prowadzona tam jest nie tylko hipoterapia, ale także zwykłe jazdy czy oprowadzanki najmłodszych.

helenów hipoterapia

Więcej informacji znaleźć można TU.

Poza tym, na łąkach w Centrum biegają konie. Można je poobserwować, chętnie też podchodzą, by je pogłaskać. Są one bardzo przyjazne i łagodne.Helenów konie

 

PLAC ZABAW I BOISKA

Na terenie ośrodka jest spory plac zabaw dla młodszych i starszych, a także niedawno powstałe boisko do koszykówki/piłki nożnej. Wszystko to oczywiście znajduje się w miejscu zalesionym, więc w czasie upalnych dni, było bardzo przyjemnie tam przebywać.

Helenów

Helenów

Helenów Międzylesie

helenów

ALTANKI/ ŁĄKI

Jest sporo miejsca na rozłożenie koca, a w razie nagłej zmiany pogody można schować się do altanki.

helenów

NAMIOTY TIPI

Dla miłośników Indian czekają 3 ogromne namioty tipi. Jest możliwość wejścia do nich i zaaranżowania zabawy w indiańską wioskę.

Helenów

STAW

Staw położony jest również w otoczeniu lasu. Nasze dzieci zawsze chętnie tam chodzą, gdyż pływa po nim sporo kaczek – „żebraczek”. Przypływają one całym stadem jak tylko kogoś zobaczą, wyczekując jakiegoś jedzenia.

Helenów Warszawa

Helenów Warszawa

Helenów

INNE

Przyrządy gimnastyczne

helenów

Miejsce na ognisko

helenów

GDZIE TO JEST?

Centrum położone jest na leśnych terenach Warszawy w dzielnicy Wawer – Międzylesie.

Dokładny adres to:

Hafciarska 80/86,

04-725 Warszawa

helenów

Można dojechać tam autobusem (przystanek Centrum Zdrowia Dziecka) i przejść się spacerkiem do Centrum „Helenów”, około 15 minut.

DODATKOWE INFORMACJE:

  • Można zorganizować w tym miejscu urodziny dziecka na łonie natury we własnym zakresie. Jest też możliwość zorganizowania urodzin przez zarządzających ośrodkiem (ognisko, jazda konna dla najmłodszych, itd.).
  • Wejście do ośrodka jest bezpłatne i za nic tam nie trzeba płacić, pomijając oczywiście jazdę konną.
  • Nie ma tam żadnych sklepów, najbliższe są przy Centrum Zdrowia Dziecka.
  • Nie ma możliwości rozpalania we własnym zakresie grilla/ogniska. Można ewentualnie o to spytać się dyrekcji ośrodka. A nuż się zgodzą.
  • Nie ma tam ogólnodostępnych łazienek. Muszę przypomnieć, że to jest Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki. Są łazienki, ale dla wychowanków/pracowników, a nie dla przypadkowych osób, które odwiedzają to miejsce w celu rekreacyjnym. Jedynie dla osób jeżdżących konno jest łazienka.

Ciekawa jestem, czy ktoś z Was zna już to miejsce i był tam.

Dajcie znać w komentarzach!

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.