kalifornia atrakcje
Ameryka,  Świat,  Uncategorized,  USA - Zachodnie Wybrzeże - 2020

Kalifornia – atrakcje

W Kalifornii byliśmy 9 dni na przełomie stycznia i lutego 2020r. Ze względu na ograniczony czas, nie zwiedziliśmy wszystkiego, co zaplanowaliśmy. Mamy zamiar tam wrócić, ale tym razem w pogodniejszej porze roku. Wówczas lista atrakcji na pewno się wydłuży o kolejne miejsca warte zobaczenia.

America the Beautiful

Zanim zacznie się zwiedzać odległy kraj, warto ułożyć sobie choćby ramowy plan podróży, zaplanować podstawowe koszty, zapoznać się z charakterystycznymi zwyczajami i uwarunkowaniami społecznymi. Wówczas można liczyć na miłe niespodzianki związane choćby z urokiem krajobrazu, a nie na zaskoczenie związane z pustym portfelem po nieoczekiwanym wydatku. W tym kontekście chciałabym zwrócić uwagę na możliwość wykupienia karty “America the Beautiful”, która uprawnia do wjazdu na teren wszystkich Parków Narodowych oraz na Rządowe Tereny Rekreacyjne w USA. Karta kosztuje 80 dolarów. Ten dokument ważny jest przez rok, licząc od daty zakupu. Właścicielami karnetu są osoby, których podpis znajduje się na jego rewersie. Ci beneficjenci mogą bez ponoszenia żadnych dodatkowych opłat wjechać samochodem (nie może to być samochód firmowy) na teren dowolnego Parku Narodowego wraz z trzema osobami towarzyszącymi. Dla dzieci poniżej 16-tu lat wstęp jest bezpłatny.

Informacje ogólne

A teraz kilka słów o samej Kalifornii. 🙂

Jest trzecim co do wielkości stanem USA po Alasce i Teksasie. Turyści, którzy nie podróżowali po tym kraju, mogą mieć kłopot z wyobrażeniem sobie jakie odległości są między atrakcjami/miastami. Wielkość Kalifornii to 423 970 km2, natomiast dla porównania, nasz kraj ma „tylko” 312 679 km2. Tak więc będąc na miejscu trzeba się nastawić na to, że więcej będzie samej jazdy niż zwiedzania. W tym kontekście, zabawne wydają się komentarze osób, które mają zamiar „obskoczyć” kilka atrakcji w jeden dzień. 🙂

kalifornia

Atrakcje

 Zapraszamy zatem do naszej listy atrakcji. 🙂

PARK NARODOWY YOSEMITE

Jest to najbardziej znany kalifornijski Park Narodowy, gdzie znajduje się słynna Dolina Yosemite. Do parku zjeżdża się rokrocznie prawie 4 mln turystów z całego świata. Najczęściej ich głównym celem jest właśnie Dolina Yosemite z przepięknymi granitowymi urwiskami, olbrzymimi kanionami, strumieniami i wodospadami.

yosemite park

Na tym, mimo tej liczby turystów – dziewiczym terenie, podglądać można wspaniałych przedstawicieli amerykańskiej fauny. Spotkania z jeleniem, świstakiem i rysiem nie należą do rzadkości. Z moich obserwacji wynika, że turyści największą uwagę zwracają na wodospady, których jest tu całe mnóstwo. Ich potęga, zjawiskowość i magia nie pozwalają oderwać od nich wzroku. Znajduje się tu najwyższy wodospad w Ameryce Północnej oraz piąty najwyższy na świecie – Yosemite Falls.

kalifornia atrakcje

 

kalifornia atrakcje

 Dla śmiałków, którzy chcą podejść bardzo blisko tego naturalnego prysznica, wytyczono specjalne szlaki. Przykładem może być wodospad Birdalveil Fall na południowej ścianie.

yosemite park usa

Dla turystów preferujących obserwacje natury z pewnej perspektywy zorganizowano bardzo dużo punktów widokowych. Po drodze warto zatrzymać się na przykład przy Tunnel View, skąd można podziwiać zjawiskowe krajobrazy i oczywiście zrobić zdjęcia. Zachwycająca jest również północna ściana – El Capitan. Jest to największy granitowy monolit na świecie, będący wielką atrakcją dla wspinaczy skałkowych.

yosemite park usa kalifornia

Dolina Yosemite leży na wysokości 1200 metrów. Często można przeczytać w sieci, że w sezonie zimowym panują tam śnieżyce. Za przyczyną tych dużych opadów śniegu drogi w tym rejonie są wielokrotnie nieprzejezdne. W naszym przypadku było zupełnie inaczej. Jadąc samochodem mieliśmy okazję zobaczyć jedynie kilka miejsc poprószonych śniegiem. Poza tym było na tyle ciepło, że chodziliśmy w cienkich bluzach, a nawet w ubraniach z krótkim rękawem. Szczęście, a może zmiana klimatu?

Przydatne informacje

– Dla osób niezmotoryzowanych: do Yosemite można dostać się z wielu miejscowości autobusem, tj. z: June Lake, Wawona, Oakhurst, Sonora, Mammoth Lakes, Lee Vinning, Jamestown, Fresno, Groveland.  Są to jednak połączenia działające tylko w sezonie, zazwyczaj od połowy maja do końca września. Natomiast z miejscowości Merced przez cały rok kursują autobusy wożące turystów do Parku Yosemite. W sezonie cena biletu w jedną stronę kosztuje około 13-25 dolarów. Opłata jest zależna od miejsca, z którego się wsiądzie. Uwaga! W cenie biletu zawarta jest już wejściówka do parku, więc łączny wydatek nie jest duży. Dzieci do lat 12 nie płacą. Więcej informacji o tym przewoźniku znajdziecie tutaj: https://yarts.com/.                 

– Po dotarciu na miejsce można skorzystać z darmowych autobusów kursujących co 10 minut, które rozwożą turystów do najważniejszych punktów widokowych.

– Dla osób zmotoryzowanych: w okresie zimowym mogą być wymagane łańcuchy na koła. Kara za ich brak może dochodzić nawet do 500 dolarów. W naszym przypadku nie było to konieczne, bo tak jak pisałam wcześniej, nie było śniegu. Siedmiodniowy bilet na wjazd samochodem kosztuje 25 dolarów lub wystarczy pokazać kartę “America the Beautiful”, o której pisałam na wstępie. Przed wyruszeniem do parku, warto sprawdzić aktualne ostrzeżenia i warunki pogodowe, np. dostępność dróg można sprawdzić pod tym linkiem – TUTAJ (https://www.nps.gov/yose/index.htm).

Uwaga dodatkowa – bez problemu można dojść do wszystkich atrakcji z wózkiem (dziecięcym, czy inwalidzkim).

DOLINA ŚMIERCI

Mrożąca krew w żyłach nazwa sprawia, że turyści z wielkim zainteresowaniem odwiedzają to miejsce. Dolina Śmierci leży na pograniczu stanu Nevada i Kalifornii, pięć godzin jazdy z Las Vegas. Jest to największy Park Narodowy USA, a zarazem najbardziej ekstremalne pod względem klimatu miejsce w Ameryce Północnej. 

kalifornia atrakcje

dolina smierci usa

dolina śmierci usa

Wyliczając różne NAJ – nie sposób nie wspomnieć, że:

 • jest to najniżej położony punkt na kontynencie północnoamerykańskim – depresja 85 m ppm. ,
 • najwyższa odnotowana tam temperatura powietrza to 56.7°C., oczywiście w cieniu. Świecące słońce podnosi słupek rtęci w termometrach o kilkadziesiąt stopni. Natomiast w nocy temperatura nierzadko spada poniżej zera,
 • jest to najsuchszy kawałek amerykańskiej ziemi. Obszar parku niemal całkowicie pozbawiony jest cienia oraz wody. Średnia opadów w ciągu roku nie przekracza 50 mm,
 • na terenie Parku organizowany jest najtrudniejszy ultramaraton.

dolina smierci

Jest to dobre miejsce na wyprawę w sezonie zimowym. Także wczesną wiosną oraz późną jesienią można przyjemnie spędzić tam czas, bez ciągłego wachlowania się. 🙂

Wjazd na teren parku jest płatny i kosztuje $30 od samochodu lub można pokazać kartę “America the Beautiful”.

SLAB CITY

Jest to podobno ostatnie „wolne” miasto USA znajdujące się na pustyni Sonora niedaleko słonego jeziora Salton Sea. Powstało na terenie dawnej bazy wojskowej Camp Dunlop, gdzie szkolono żołnierzy piechoty morskiej w czasie II wojny światowej. Nie ma tam bieżącej wody (jest przywożona z innego miasteczka), kanalizacji, prądu, odbioru śmieci. Mimo wszystko, już od lat 60. przeprowadza się tam coraz więcej osób: hippisów, artystów, bezrobotnych, bezdomnych, emerytów oraz współczesnych nomadów. Większość z nich przyjeżdża tu zimą z „lodowatych” części Stanów, by między innymi wygrzać się w tym dosyć ciepłym miejscu. Przyjeżdżają tu też takie osoby, które chcą się rozwinąć artystycznie, uciec od biurokracji, korporacji i zaznać smaku specyficznej wolności. Latem, kiedy temperatura dochodzi nawet do 50 stopni w cieniu, zostaje tam około setki „stałych mieszkańców”. 

slab city

Przy wjeździe do Slab City od razu rzuca się w oczy Góra Zbawienia. Jest to znana na całym świecie instalacja artystyczna, która została stworzona przez zmarłego już Leonarda Knighta. Budował ją przez ponad 3 dekady z cegieł i słomy. Wszystko zostało pokryte tysiącami litrów farby i cytatami z Biblii. Na głównym miejscu, wyróżniony jest wielkimi literami cytat „God is Love” („Bóg jest miłością”).

slab city

kalifornia atrakcje

kalifornia atrakcje

kalifornia atrakcje

Ciekawostką jest to, że mieszkańcy Slab City nie płacą podatków. Zakupy robią w innym miasteczku, natomiast prąd mają wytwarzany za pomocą generatorów i paneli słonecznych. Trzeba też wspomnieć, że jest tam, niestety, bardzo dużo narkomanów.

slab city kalifornia

slab city kalifornia

Dla fanów fantastycznego filmu „Wszystko za życie” (każdy podróżnik powinien to obejrzeć!) istotną będzie informacja, że mieszkał tu przez jakiś czas Alexander Supertramp.

Wstęp bezpłatny – wolne miasto. 🙂

SALTON SEA

Drugie największe jezioro w Kalifornii i druga po Dolinie Śmierci największa depresja w USA. Salton Sea powstało przez przypadek w roku 1905, kiedy z powodu źle zbudowanego systemu nawadniającego, dotarła tam woda z rzeki Kolorado. Przepływ wody z rzeki trwał aż dwa lata. W latach 60-tych bogaci Amerykanie wymyślili, że ten bezodpływowy zbiornik stanie się miejscem wypoczynkowym. Okrzyknięto go nawet Pustynną Riwierą. Nad wodą powstały luksusowe hotele, ośrodki wypoczynkowe, jednym słowem – miejsce tętniące życiem. Niestety, stopień zasolenia jeziora wpływał negatywnie na cały ekosystem.

kalifornia atrakcje

kalifornia atrakcje

salton sea

W połowie lat 90-tych poziom zasolenia wód był już tak wysoki, że spowodowało to masowe wymieranie ryb i ptaków. Ocenia się, że populacja ryb w tym jeziorze skurczyła się o ponad 35 mln, choć wciąż żyje w nim kilka gatunków odpornych na wysokie zasolenie. Ponurym symbolem degradacji środowiska są szkielety ryb pokrywające plaże.

salton sea

Naruszona równowaga skutecznie odstraszyła turystów i obecnie okolica świeci pustkami. Naukowcy prognozują w tym miejscu szybkie nadejście katastrofy ekologicznej, gdyż jezioro stale się zmniejsza, co powoduje uwolnienie się do atmosfery substancji zawartych np. w pestycydach, które dotarły tu z wodą. Zdaniem badaczy toksyny będą roznoszone przez wiatr, w wyniku czego jakość powietrza będzie się pogarszać, a tym samym stanie się niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Póki co, trwa „walka” między ekologami, a rządem o budowę rurociągu pompującego do jeziora wodę z Pacyfiku lub Zatoki Kalifornijskiej.

My mieliśmy kamping przy samej plaży, tak więc widok na „jezioro pustynne” mieliśmy piękny, choć w głowie świeciła się żółta lampka z napisem TEREN SKAŻONY.

BIG SUR PACIFIC COAST HIGHWAY

Jest to po prostu stanowa droga numer 1, która jest uznawana za jedną z najpiękniejszych tras samochodowych w USA. Jadąc tą drogą w regionie Big Sur, ma się z jednej strony widok na góry, natomiast z drugiej są piękne krajobrazy morskie. Po drodze można zatrzymać się na jednym z parkingów i pooglądać leżące na plaży słonie morskie, które wylegują się tam całymi setkami. To jest ich siedlisko, więc w porze lęgowej (styczeń – marzec) największym zainteresowaniem turystów cieszą się właśnie małe słonie morskie. Te piękne zwierzęta żyją w wielkich stadach i mimo pozornie leniwego trybu życia, wciąż dostarczają obserwatorom nieopisanych emocji. Tym bardziej, że podglądanie ich życia odbywa się z bardzo bliskiej odległości. Jest to całkowicie bezpieczne, oczywiście jeżeli nie zechce się poleżeć obok nich na piasku. 🙂

big sur kalifornia

słonie morskie kalifornia

Przykładem takiego miejsca jest plaża Elephant seal vista point.

PARK NARODOWY JOSHUA TREE

Joshua National Park jest jednym z najbardziej popularnych parków w Stanach Zjednoczonych. Ta popularność „wymusiła” powstanie bardzo dużej i różnorodnej bazy kempingowej, która zaspakaja nawet najbardziej wymagających globtroterów. Park znajduje się na styku dwóch pustyń: Mojave i Kolorado. Miejsce to charakteryzuje się obecnością słynnych drzewek Jozuego oraz olbrzymich głazów i pięknych form skalnych (np. znana formacja o nazwie „Arch Rock” w północnej części parku). Niemała część turystów odwiedzających to miejsce to amatorzy wspinaczki – niekoniecznie zaawansowanej.

kalifornia atrakcje

kalifornia atrakcje

kalifornia atrakcje

Poza pięknymi krajobrazami i skałami do wspinania park przyciąga turystów niezwykłym jak na pustynię bogactwem flory i fauny. Nie bez kozery w jego nazwie jest endemiczne drzewo Jozuego, które do towarzystwa ma prawie 700 różnych gatunków pustynnych roślin.

kalifornia atrakcje

Nie brakuje w tym surowym terenie różnorodnych zwierzaków. My wypatrywaliśmy węży, jaszczurek i kojotów. Niestety, trafił się nam jedynie zając, ale szybko uciekł, więc zdjęcia brak.

Tygodniowy bilet samochodowy kosztuje $30, albo można pokazać kartę „America the Beautiful”.

LOS ANGELES

Los Angeles to największe miasto Kalifornii i drugie (po Nowym Jorku) największe miasto USA. Słynie z pięknych plaż, palm, luksusowych rezydencji oraz… z wiecznych korków na miejskich autostradach. Obecnie, metropolia postrzegana jest jako zlepek wielu dzielnic-miast, a nie jako jedna aglomeracja miejska. Przykładem mogą być Malibu, Santa Monica, Hollywood.

Atrakcji w Mieście Aniołów jest bardzo dużo. Można byłoby o tym napisać oddzielny artykuł. Jednak byliśmy tam dosyć krótko i relatywnie niewiele miejsc udało się zobaczyć. Niebawem znowu tam lecimy, więc lista na pewno się wydłuży.

Atrakcje w Los Angeles
Napis Hollywood

Radzę nie powtarzać naszego błędu i nie wjeżdżać kamperem pod kultowy napisu. Droga jest bardzo kręta, stroma i jest duży problem z zawróceniem. Oczywiście, mieliśmy zamiar podjechać bezpośrednio pod sam napis, jednak musieliśmy odpuścić. Do Griffith Park także nie udało się nam wjechać (nasz kamper był za duży). Dopiero w trzecim punkcie udało się Hollywoodowi pstryknąć fotkę, choć nie było to aż tak blisko (przy parku Lake Hollywood). Potem znaleźliśmy jeszcze inne punkty, z których można było fotografować, np. centrum handlowe przy Alei Gwiazd.

hollywood

hollywood
Hollywood Boulevard

Inaczej Aleja Gwiazd, to najbardziej znana ulica w Los Angeles. Być w LA i nie zobaczyć tego miejsca to wręcz niedopuszczalne. Fajne miejsce na spacer, wystarczy godzina/dwie, żeby się po niej przejść.

los angeles atrakcje

Po drodze można kupić pamiątki w postaci choćby: magnesów, kubków, czy nawet mini Oskara. 🙂

los angeles atrakcje

Oprócz samej Alei Gwiazd, na tej ulicy znajdują się inne atrakcje, tj. muzeum selfie czy Dolby Theatre.  To w tym miejscu odbywa się ceremonia rozdania Oskarów. Tuż obok znajduje się Chinese Theatre, przed którym umieszczono płyty chodnikowe z odciskami dłoni i stóp gwiazd.

los angeles atrakcje

los angeles atrakcje

Warto poszukać swoich idoli. Poza tym można wykupić w tym miejscu pakiet wycieczek z przewodnikiem po Los Angeles.

aleja gwiazd los angeles

los angeles atrakcje

los angeles aleja gwiazd

Niektórzy mogą być rozczarowani tym miejscem, gdyż jest tu sporo osób bezdomnych i mnóstwo przeciskających się turystów.

los angeles

Utrzymanie czystości w tak ruchliwym punkcie też nie jest proste, stąd mnóstwo śmieci, przyschnięty brud i popękany chodnik. Najlepiej utrzymana cześć znajduje się tuż przed budynkami Kodak Theater i Chineese Theater, tutaj właśnie znajduje się najbardziej znana i najliczniej odwiedzana cześć hollywoodzkiego bulwaru.

los angeles atrakcje

los angeles atrakcje

kalifornia atrakcje

Ciekawostki:

 • Pierwsza gwiazda na hollywoodzkim ”Walk of Fame” została zamieszczona na cześć aktorki i producentki Joanne Woodward.
 • Aleja posiada obecnie ponad 2.500 odcisków dłoni gwiazd.
 • Ma długość prawie 2,1 km.
 • Początkiem alei jest skrzyżowanie Hollywood Blvd oraz Vine Street.
Mulholland Drive

Jak Los Angeles to Hollywood, jak Hollywood to najbardziej kultowe sceny z filmów. Między innymi droga Mullholland Drive wykorzystywana jako scenografia w wielu ekranizacjach. Najbardziej znanym jest właśnie film pt. Mullholland Drive w reżyserii Davida Lyncha. Warto wieczorem zatrzymać się na którymś z dostępnych parkingów. Jest z nich świetny widok na całe miasto.

los angeles atrakcje

Santa Monica

Santa Monica to miasto, które przylega do Los Angeles. Znane jest z pięknej plaży i pełnych przepychu dzielnic zamieszkiwanych przez ludzi związanych z show biznesem. Można tam bez problemu dostać się metrem. Bilet na metro w jedną stronę kosztuję 1.75$, do wykorzystania przez 2h. Bilet dzienny kosztuje 7$, natomiast tygodniowy 25$.

santa monica atrakcje

Co ciekawego można tam zobaczyć?

 • Szerokie i długie piaszczyste plaże. Przy plaży są drogi na spacery z wózkiem lub do uprawiania sportów na kółkach. Tak więc szczęśliwie ominęło nas męczące brnięcie w sypkim piasku z wózkiem ze śpiącym Ignasiem.

santa monica atrakcje

 • Domek Barbie – tego nie można ominąć! 🙂 Idąc wzdłuż plaży oraz deptakiem (na górze przy plaży) można zobaczyć dom wybudowany przez samą Ruth Handler, czyli twórczynię lalki Barbie. Kolor różowy od razu rzucił się w oczy, więc nie będzie problemu z odnalezieniem. Adres: 1341 Palisades Beach Road, Santa Monica.

santa monica atrakcje

dom lalka barbi santa monica

 • Route 66 – kres najsłynniejszej drogi w Stanach, która zaczyna się w Chicago i biegnie przez osiem stanów, by kończyć się w Santa Monica nieopodal molo.

santa monica 66 atrakcje

 • Park Rozrywki ze słynnym młyńskim kołem – Pacyfic Park. Pojedynczy bilet waha się w cenie 5-10 $. Można wykupić opaskę na rękę (bezlimitowa) w kwocie 17,95$ dla dzieci do 7 lat i 32,95$ dla dorosłych oraz dzieci powyżej 8 lat. Oferowane są zniżki, jeśli bilety kupowane są z wyprzedzeniem przez stronę internetową. Link: TU.

santa monica park rozrywki

 • Molo – najbardziej popularna część plaży Santa Monica, które nazywa się Pier. Zbudowane zostało w latach 1908-1916. Stąd uznane zostało za najstarsze molo na zachodnim wybrzeżu Ameryki.

santa monica atrakcje

ROUTE 66

Marzenie niejednego podróżnika, czyli przejażdżka słynną drogą 66. Ma ona 3945 kilometrów, powstała w 1926 roku i zaczyna się w Chicago, a kończy w Santa Monica. Wiedzie przez 8 stanów i jest symbolem amerykańskiej wolności i przedsiębiorczości. Po drodze znajdują się miasteczka, stacje benzynowe ze specyficzną infrastrukturą, motele, itp. Dzięki temu można poczuć amerykański klimat lat 50’ i 60’. Jednym z takich miasteczek w starym stylu jest Seligman.

droga 66 usa

MORRO ROCK

Po drodze z Los Angeles do San Francisco, warto zajechać do malutkiej miejscowości Morro Bay. Jest to całkiem fajne miejsce na rozprostowanie nóg po wielogodzinnym siedzeniu w aucie i na zjedzenie obiadu. Jest jeszcze jeden powód zatrzymania się w tym miejscu – Morro Rock. Powulkaniczna olbrzymia skała, która leży na ruchomej płycie tektonicznej. Wiąże się to z przesuwaniem skały w dość szybkim tempie wzdłuż plaży (około metr na rok). Jest to rezerwat przyrody. Żyje tam sporo ciekawych zwierząt, między innymi foki. Bardzo fajne miejsce na relaks, widok jest piękny. Tak więc jeśli jest się przejazdem, warto o to miejsce zahaczyć. Specjalnie tam jechać powinni pasjonaci geologii, bo tak szybko przemieszczającej się skały nigdzie indziej nie znajdą.

morro rock kalifornia
dav

SAN FRANCISCO

San Francisco to jedno z najbardziej znanych miast w Kalifornii, które słynie z nietypowej usytuowanej na wzgórzach zabudowy. Byliśmy tam cały dzień. Może za mało, by zauroczyć się tą metropolią.

strome ulice san francisco

O tym, co naszym zdaniem warto zwiedzić w tym miejscu piszemy TUTAJ. 🙂

Na koniec, muszę stwierdzić, że chyba z naszym zwiedzaniem nie było tak źle i w sumie całkiem sporo zobaczyliśmy. A ile było emocji … 🙂

 

13 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.