Muzea,  Polska,  Uncategorized,  Warszawa

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek (dawniej: Muzeum Domków dla Lalek)

EDIT: Obecnie Muzeum Domków dla Lalek jest w trakcie reorganizacji. Zmieniło ono swoją nazwę oraz siedzibę. Został podzielony na dwa oddziały: Główny i Czasowy. Z dziećmi byłam jeszcze przed tymi zmianami, więc opis może nie zgadzać się z obecnym stanem. 

 

W Muzeum Domków dla Lalek byłam wraz z córką kilkakrotnie na warsztatach robienia miniaturowych akcesoriów dla lalek (tj. parasolki, japonki). Nigdy jednak nie zostawałyśmy na dłużej by obejrzeć wystawę. Dopiero po tym jak nasz drugi członek rodziny – Filip podrósł, zdecydowaliśmy się nadrobić zaległości. Przyznam, nie rozumiem, jak mogłyśmy tyle czekać… O tym co zobaczyliśmy, piszę poniżej.

TROSZKĘ HISTORII…

Muzeum Domków dla Lalek powstało w roku 2016, więc jest to relatywnie nowy punkt na mapie stołecznych atrakcji. W Polsce jest jedyną tego rodzaju ekspozycją. W Europie jest takich miejsc więcej. Za to Warszawa „wygrywa” z całym kontynentem ilością eksponatów. I co więcej najstarszy z nich ma ponad 200 lat!

Projekt został zrealizowany z inicjatywy Fundacji Belle Époque.

CO TAM MOŻNA ZOBACZYĆ?

Zanim weszliśmy na teren wystawy, przewodniczka wprowadziła dzieci w bajkowy świat kierując je do „magicznej szafy”, która była zarazem wejściem do sali pełnej miniaturowych domków. Przedstawiła krótką historyjkę, a dzieci miały za zadanie wypowiedzieć zaklęcie i zapukać do „zaczarowanych drzwi”. Dzięki takiej fajnej, pełną tajemniczości atmosferze, dziatwa była zachwycona już od samego wejścia.

Muzeum Domków dla Lalek

Co odkryliśmy za drzwiami szafy? Z broszurki można wyczytać, że jest tam ponad 100 historycznych makiet domków, sklepików, pokoi oraz tysiące przeróżnych, małych przedmiotów. I faktycznie – jest tych wspaniałych miniaturek bez liku. Z kolejnym oglądanym przez nas eksponatem, zachwyt nad maciupeńkimi dziełami sztuki rósł. Kunszt wykonanych drobiazgów oczarował zarówno nas jak i wszystkich zwiedzających (zewsząd słyszałam „ochy” i „achy”). Należy przyznać, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Osoby zafascynowane techniką zainteresują się warsztatem wykonania domków i jego wyposażenia. Lubiący historię będą mieli okazję obejrzeć repliki wnętrz dawnych kamienic, stroi z minionych epok i przeróżnych przedmiotów użytkowych, o których już nie pamiętamy. Natomiast pasjonaci artyzmu, zapewne zachwycać się będą kunsztem wykonania eksponatów, cierpliwością potrzebną do stworzenia tych mini dzieł, a przede wszystkim pomysłowością wykonawców.

Muzeum Domków dla Lalek

Muzeum Domków dla Lalek

Muzeum Domków dla Lalek

Muzeum Domków dla Lalek

Muzeum Domków dla Lalek

Można śmiało powiedzieć, że to miejsce jest zarówno dla małego dziecka, jak i dla 100- latka. Dla tych pierwszych, to niepowtarzalna okazja do poznania otaczającego nas świata. Dla drugich, to świetna okazja do nostalgicznej wyprawy w dawne czasy.

Muzeum Domków dla Lalek

Muzeum Domków dla Lalek

INFORMACJE DODATKOWE:

  • Muzeum jest czynne codziennie w godzinach 9:00-19:00 z wyjątkiem określonych dni, które są wymienione na stronie muzeum.
  • Adres Oddziału Wystaw Czasowych: Rynek Starego Miasta w Warszawie, ul. Krzywe Koło 2/4, 00-270 Warszawa (dawniej muzeum mieścił się w Pałacu Kultury i Nauki na ul. Plac Defilad 1). Oddział Główny w trakcie organizacji.

  • Ceny biletów:

– Bilet normalny – 20 zł

– Bilet ulgowy (dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, studenci do 26 roku życia) – 15 zł

– Bilet seniora (osoby powyżej 65 roku życia) – 16 zł

  • Ekspozycje opisane są w dwóch językach.

Moim zdaniem jest to idealne miejsce na rodzinny wypad. I nie zostawiajcie chłopców w domu. Wiadomo, że lalki to obiekt zainteresowania dziewcząt. Jednak po reakcjach dużych i małych panów widziałam, że lalki oraz ich otoczenie może zachwycić i brzydszą część naszej populacji. Utwierdził mnie w tym przekonaniu mój Filip – fanatyczny miłośnik wszelakich pojazdów. Był zachwycony wystawami i ciężko było go stamtąd wyciągnąć.

Muzeum Domków dla Lalek 

Na pewno wrócimy tu jeszcze, jak trzeci członek rodziny podrośnie.

A wy byliście w Muzeum Domków dla Lalek? Jak wrażenia?

Piszcie w komentarzach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.