solilandia wieliczka
Polska,  Uncategorized,  Wieliczka

SOLILANDIA – TRASA DLA DZIECI W KOPALNI „WIELICZKA”

Kopalnia Soli „Wieliczka” to jedna z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Polsce. Liczby same pokazują – rocznie odwiedza ją około 2 milionów ludzi nie tylko z Polski, ale też z całego świata. Nic dziwnego, ta atrakcja wpisana jest przecież na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wspomnienia

W Wieliczce byłam jako 4-letnie dziecko na rodzinnej wycieczce. Pamiętam, że to miejsce wywarło na mnie duże wrażenie i do dziś mam pamiątkę w postaci kamienia z kryształami soli. Od dłuższego czasu marzyłam, żeby tam powrócić, ale z swoimi dziećmi. Czekałam na dogodny moment – kiedy podrosną. Maja (10 lat) i Filip (zaraz 4 lata) będą, mam nadzieję, pamiętać. Ignaś (niecałe 2 latka) niestety nie, ale to będzie kolejny powód, by tam powrócić.

wieliczka z dziećmi

Trasy

W Kopalni Soli byliśmy na Trasie Solilandia, która jest dedykowana rodzinom z dziećmi i o niej przeczytacie poniżej.

Poza nią są jeszcze trzy: Trasa Turystyczna (w programie zwiedzania są najbardziej znane komory i tunele; trasa pokrywa się w większości z tą, na której my byliśmy), Trasa Górnicza (w programie zwiedzania jest eksploracja mało znanych i trudniejszych w przejściu zakamarków kopalni. Turyści przed wyprawą ubierają się w stroje górnicze, kaski; dostają także latarki, dzięki którym mogą poczuć się jak prawdziwi górnicy), Trasa Pielgrzymkowa (w programie zwiedzania jest unikatowy w skali ogólnoświatowej wątek religijny, który jest materialnym świadectwem głębokiej wiary dawnych górników).

Solilandia

Solilandia to bajkowe królestwo skrzatów, które jest ukryte głęboko pod ziemią. Dzięki takiej inicjatywie, włączenia świata fantazji w program zwiedzania, z łatwością zachęca się dzieci do odkrywania nowego miejsca, zaciekawia i pomaga w przyswojeniu wartościowej wiedzy w sposób dla nich atrakcyjny i przystępny.

Wycieczka do kopalni zaczyna się we wcześniej umówionym miejscu na terenie „Wieliczki”. Po sprawdzeniu listy obecności, przewodnik prowadzi całą grupę do szybu Daniłowicza. Już na początku trzeba pokonać naprawdę sporo schodów w dół (380 stopni). 

solilandia wieliczka

solilandia wieliczka

solilandia wieliczka

Po zejściu i chwili oddechu zaczyna się „prawdziwe” zwiedzanie. Mając na uwadze, że jest to trasa dedykowana dzieciom, z przewodnikiem idą najpierw dzieci, a potem rodzice (oczywiście nie jest to wymóg konieczny!).

wieliczka solilandia

solilandia wieliczka

solilandia wieliczka

solilandia wieliczka

solilandia wieliczka

Przewodnik przez całą trasę opowiada dzieciom o kopalni. Prowadzi z nimi stały dialog, daje zagadki do rozwiązania, poszukuje wspólnie z dziećmi jajek solnego smoka Solizaura.

solilandia wieliczka

solilandia wieliczka

Po drodze mali wędrowcy spotykają między innymi Soliludka, który przez pewien odcinek trasy przejmuje rolę przewodnika.

solilandia wieliczka

Na koniec czeka na dzieci niespodzianka – spotkanie ze Skarbnikiem – duchem kopalni. Każde dziecko dostaje także na pożegnanie solilizaka oraz dyplom Znawcy i Przyjaciela Solilandii.

solilandia wieliczka

solilandia wieliczka

wieliczka dla dzieci

wieliczka dla dzieci

Po pożegnaniu się ze Skarbnikiem i naszym przewodnikiem, warto udać się do Karczmy Górniczej, która mieści się na 125 metrach głębokości.

karczma gornicza

karczma gornicza wieliczka

karczma gornicza wieliczka

karczma gornicza wieliczka

Fajne jest to, że rodzice nie tracą wybierając tę trasę, gdyż prawie w całości pokrywa się z Trasą Turystyczną. Wyłączona jest jedynie komora Kazimierza Wielkiego i Drozdowice III. Reszta trasy jest taka sama. Natomiast dzieci nie tylko się nie nudzą, ale czują się tu najważniejsze.

Wycieczka trwa około 2 godzin.

Praktyczne informacje

 •  Kopalnia jest oddalona od centrum miasta o 20 minut jazdy autobusem (10 kilometrów od Krakowa), tak więc dojazd jest naprawdę super.
 • Program wycieczki „Solilandia” skierowany jest do dzieci głównie od 5 roku życia, ale oczywiście młodsze dzieci także się odnajdą i będą zadowolone.
 • Dzieci poniżej 4 roku życia nie płacą za bilet.
 • Mając małe dzieci, warto zaopatrzyć się w nosidło/chustę, gdyż jest tam sporo schodów (łącznie 800 stopni, na starcie jest 380). Wózek można zostawić w przechowalni bagaży.
 • Podziemna restauracja serwuje tradycyjne dania polskiej kuchni. Znajduje się 125 metrów pod ziemią. Jedzenie jest bardzo smaczne i o dziwo, ceny są całkiem przystępne.
 • Koniecznie trzeba założyć wygodne buty.
 • Większość biletów do kopalni najlepiej jest kupować przez stronę internetową, by uniknąć kolejek przy kasie. Jednak, jeśli jest się zainteresowanym trasą „Solilandia”, należy bilety zarezerwować telefonicznie, a dopiero przy odbiorze zapłacić. Niestety, w tym przypadku nie ma możliwości kupienia biletów przez internet. Rezerwować na miejscu też się nie uda, jedynie tak jak pisałam wcześniej – tylko telefonicznie. Odbiór biletów jest w budynku Organizacji Imprez.
 • Najpiękniejsza część Trasy Turystycznej jest przystosowana do osób niepełnosprawnych ruchowo.
 • Wycieczka trasą „Solilandia” trwa około 2 godzin (2,5 km).
 • Trasa dla dzieci jest bardzo zbliżona do Trasy Turystycznej.
 • Po drodze są dwa punkty, gdzie można skorzystać z toalety. Jednak trzeba się spieszyć, by nie zgubić grupy.
 • Poza sezonem wakacyjnym, zwiedzanie Solilandii odbywa się tylko w weekendy.
 • Korytarze są szerokie, dobrze oświetlone, więc dzieci nie powinny bać się ciemności. Ciemne pomieszczenia są przy pokazach, gdzie światło na scenie odgrywa dużą rolę.
 • Przy kopalni „Wieliczka” jest sporo parkingów, więc nie powinno być problemów z parkowaniem samochodów.
 • Wybierając trasę „Solilandia” nie stoi się przy wejściu do kopalni, tylko spotyka się w umówionym wcześniej miejscu. Po zebraniu całej grupy, przewodnik zabiera ją do wejścia.
 • Przyznam, na wyjście do kopalni spakowałam sporo ubrań (nawet zimowe czapki dla dzieci! :)). Jednak jak się okazało, wystarczyła tylko bluza.

Zastanawiam się, czy jest ktoś, kto jeszcze nie był w tej kopalni? Jest to tak bardzo znane miejsce, że chyba będzie trudno kogokolwiek zaskoczyć tym pomysłem na fajny wypad. 🙂 Mam jednak iskierkę nadziei, że ten artykuł zainspiruje kogoś kto wprawdzie był w kopalni, ale nie słyszał o specjalnej trasie dedykowanej dzieciom – Solilandia.

Chętnie poczytam o Waszych wrażeniach!

Piszcie w komentarzach. 🙂


O ciekawostkach związanych z kopalnia, przeczytacie TUTAJ.  

9 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.