kamper w usa - pytania i odpowiedzi
Ameryka,  Kamper,  Świat,  Uncategorized,  USA - Zachodnie Wybrzeże - 2020

Kamper w USA – pytania i odpowiedzi

1. Jakie prawo jazdy jest potrzebne do prowadzenia kampera?

Wystarczy prawo jazdy kategorii B.

2. Czy trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy?

Wystarczy polskie prawo jazdy.

3. Czy w kamperach jest ciepło?

Na szczęście kamper posiadał specjalny generator, który wystarczająco zaspokajał potrzeby energetyczne. Przyznam, zdarzało się, że było nawet za gorąco. Niezależny od napędu kampera generator to wielkie udogodnienie, które docenialiśmy w każdą zimną noc.

4. Czy jest możliwość przymocowania fotelika dziecięcego?

W kamperach dwa miejsca siedzące z przodu mają standardowe pasy, natomiast reszta miejsc siedzących z tyłu tylko pasy biodrowe.
Montaż fotelika RWF (najbezpieczniejszy) jest często niemożliwy, gdyż zajmuje za dużo miejsca i zasłania widok kierowcy. Jeśli jednak da się go zamontować zachowując odpowiednią widoczność, należy pamiętać, że siedzieć tam mogą dzieci tylko powyżej 110 cm wzrostu. Mniejsze dzieci w przypadku kontaktu z poduszką powietrzną mogą doznać urazów. Natomiast z tyłu, montaż fotelika z samym biodrowym pasem (tzw. dwupunktowym) może stwarzać niebezpieczeństwo.
W Stanach, dla Mai (9 lat) i Filipa (3 lata) nie kupowaliśmy fotelików. Natomiast dla Ignasia
(1 rok) kupiliśmy fotelik, który zamontowaliśmy jedynie pasem biodrowym na bocznej kanapie i dobrze się trzymał. Nie wiem jednak, jakby się zachował w trakcie wypadku, ale nic innego nie mogliśmy zrobić.
Jeśli ktoś ma więcej dzieci i chce kupić także dla nich foteliki, to jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby usunięcie stolika, ale przez to nie będzie miejsca na posiłek. Niestety, stolika nie da się złożyć, a jedynie go obniżyć.
Dla zainteresowanych – kupiliśmy fotelik w sklepie Walmart za 50 dolarów (około 200 zł).

5. Jaki kamper wynająć?

Decyzja zależy od wielu czynników, między innymi od ilości jadących osób i wymagań dotyczących komfortu podróży. Warto dokładnie obejrzeć na stronie wypożyczalni jak wygląda kamper w środku i zastanowić się, czy da się radę cały wyjazd „przetrwać” w takich warunkach. Istotne jest także wyposażenie. Dobierając je dobrze jest odpowiedzieć sobie między innymi na pytania o gotowanie lub nie w kamperze, o temperaturę na zewnątrz, itd.


6. Czy w kamperze można używać urządzeń zasilanych z sieci?


Tak, są gniazdka sieciowe, ale mają końcówki amerykańskie, więc konieczny jest tu adapter. My korzystaliśmy tylko z ładowarki samochodowej USB.


7. Czy prowadzenie kampera jest trudne?


Prowadzenie kampera ze względu na jego gabaryty różni się od kierowania samochodem osobowym. Taki pojazd jest długi i szeroki. Czasem może być problem z parkowaniem i innymi manewrami. Trzeba być też ostrożniejszym przy wyprzedzaniu i innych czynnościach wykonywanych na drodze. Jednak kierowca kampera nie jest skazany na ciągły dyskomfort. Ten wehikuł ma między innymi duże lusterka boczne, a siedzenie kierowcy jest usytuowane na tyle wysoko, że zapewnia bardzo dobrą widoczność.
Osoby, z którymi rozmawiałam na temat kamperów, jednogłośnie stwierdzili, że jazda tym pojazdem okazała się łatwiejsza niż na początku im się wydawało.


8. Czy w czasie jazdy można spać w łóżku lub korzystać z wyposażenia części mieszkalnej?


Wiem, że byłoby super!
Niestety, spanie podczas jazdy jest nie tylko niebezpieczne, ale i zabronione. Wszyscy muszą być zapięci pasami. Nie powinno się też korzystać z kuchni czy toalety (czasem byliśmy zmuszeni złamać tę zasadę, gdy nagle musieliśmy iść z dziećmi do kamperowego wc).


9. Co to jest zabudowa typu ALKOWA?


Jest to najpopularniejszy rodzaj zabudowy kampera z charakterystycznym dachem nad kabiną kierowcy. W tej przestrzeni znajduje się łóżko dla dwóch osób. Jest to często ulubione miejsce dzieci i tak w naszym przypadku było.


10. Co warto ze sobą zabrać?


Kosz podróżny. Jeśli podróżujecie z dziećmi, warto mieć ze sobą podróżny kosz/pudełko na książki i zabawki dzieci. Szczęśliwie miałam taki, więc ominął mnie problem wyciągania dziecięcych rzeczy z plecaka/walizki. Ja polecam TO, ale oczywiście można to zastąpić zwykłym kartonem.
Stuprocentową wiedzę o wyposażeniu. Mimo, że wykupiliśmy pełny pakiet (między innymi cały komplet do spania), nie dostaliśmy powłoki na kołdrę, tylko powłoczkę na poduszkę i prześcieradło. Wszystko było czyste i nie miałam się do czego przyczepić, jednak czułam mimo to pewien dyskomfort (przynajmniej na początku). Tak więc, jeśli macie możliwość, weźcie ze sobą swój śpiwór albo upewnijcie się, czy w danej firmie „pełny pakiet” naprawdę oznacza PEŁNY. 🙂
Pudełko na śmieci. W kamperach, z tego co słyszałam, nie ma miejsca na kosz na śmieci. W naszym, oczywiście też nie było. Z tego względu musieliśmy trzymać worek na podłodze. Myślę, że jeśli miałabym podróżować dłużej, pomyślałabym o jakimś dyskretnym pojemniku.


11. Gdzie wypożyczyć kampera?


Najbardziej znane wypożyczalnie kamperów to Cruise America, El Monte RV oraz RoadBearRV, ale nie polecam rezerwacji bezpośrednio na stronach tych firm, tylko o dziwo, u pośrednika. Dzięki temu cena będzie dużo niższa.
Polecam strony pośredników oferujących wypożyczenie kampera. Są to:
• https://www.campertravelbookings.com/
• https://www.motorhomerepublic.com/
• https://usarvrentals.com/
• https://outdoorsy.com/

12. Czy można bez problemu wjechać kamperem do miasta?

Tak, nie zauważyłam jakichś trudności z samym wjazdem do miasta. Oczywiście, będzie większy problem z parkowaniem (kamper potrzebuje więcej miejsca), nie będzie można nim wjechać w San Francisco na słynną drogę Lombard Street (nie skręci na ostrych zakrętach), nie można nim wjechać pod sam napis „Hollywood” w Los Angeles (też za dużo ostrych zakrętów). Poza tymi miejscami nie było żadnego problemu z poruszaniem się.

13. Jak znaleźć miejsca, gdzie można byłoby zatrzymać się kamperem?

My korzystaliśmy z aplikacji iOverlander, którą można ściągnąć i korzystać w trybie offline.


Jeśli macie jeszcze jakieś pytania albo jakieś przemyślenia dotyczące kampera to piszcie w komentarzach lub w prywatnej wiadomości.

  • Na temat wypożyczenia kampera i ich kosztów przeczytacie — TU
  • O samym procesie odbioru i zdania kampera pisałam — TUTAJ.

Ewa

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.