lista gier podróżnych
Listy,  Uncategorized

Lista gier podróżniczych

W zamierzchłych latach Kabaret Starszych Panów rozpropagował piosenkę z ponadczasowym przesłaniem – „W czasie deszczu dzieci się nudzą”. Ta myśl dotyczy nie tylko czasu dżdżystej pogody. Nawet w trakcie naszych najciekawszych podróży, przy słonecznej pogodzie nuda nierzadko dopada moje pociechy. Jako przezorna matka mam zawsze w zanadrzu parę pomysłów, by było inaczej. Gdy przewidywany czas kryzysu bywa krótki, zabawiam dzieci opowiadaniami lub zgadywankami. Jednak, gdy np. na lotnisku czekamy dość długo na kolejny samolot– niezastąpionym pomysłem na tego rodzaju impas są gry.

Podczas przygotowań przed podróżą nie zostawiamy zbyt wiele miejsca w naszych walizkach na dziecięce zabawki i rozrywkowe gadżety. Dlatego w tym artykule chciałabym przedstawić listę ciekawych gier, które można spokojnie wcisnąć do najbardziej wypchanego sakwojażu.

DOBBLE

To obecnie najbardziej popularna gra, która oprócz tego, że ma bardzo proste zasady, wywołuje  dużo emocji. Zajmuje mało miejsca, a jej wersja podróżna ma opakowanie metalowe, więc niełatwo ją zniszczyć. ?

double recenzja

W Dobble można grać na wiele sposobów. Najbardziej znana wersja polega na szukaniu takiego samego symbolu na kolejnej karcie, a nie jest to takie proste. W grze może brać udział od 2 do 8 osób, w wieku od 6 do 100 lat.

Grę można kupić w sklepie Rebel

Cena: 60 zł

BÓBR W OPAŁACH

Jest to gra zręcznościowa firmy Plan Toys składająca się z drewnianych elementów. Grający ma za zadanie wypchnięcie (załączonym do gry patyczkiem) jak największej ilości klocków, tworzących kłody, na których szczycie siedzi bóbr. Zwycięzcą zostaje ten gracz, który nie dopuści do upadku bobra ze szczytu. Zabawa pomaga rozwijać umiejętności strategiczne, koordynację oko-ręka, cierpliwość oraz koncentrację. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia. Jest to idealna zabawa nawet dla pojedynczego zapaleńca, ale i cztery osoby mogą w niej uczestniczyć.

bóbr w opałach gra na podróż

Grę można kupić w sklepie Popaopa

Cena: 71 zł

HONEYCOMBS

Najnowsze odkrycie i uwielbiana przez nas gra. Opakowana jest niestandardowo, bo w worku. Zasady są całkiem proste, gdyż polegają na połączeniu płytek poprzez dopasowanie symboli. Im więcej ich się dopasuje, tym więcej punktów się zdobywa. Kluczową rolę odgrywa pszczoła, która potrafi pomóc w rozwiązaniu niejednej trudnej sytuacji.

honeycombs

Gra przeznaczona jest dla dzieci powyżej szóstego roku życia, ale mój trzyletni syn też sobie nieźle radzi. Do zabawy może się włączyć nawet 8 osób.

Grę można kupić w sklepie Smyk

Cena: 60 zł

TIK TAK BUM

Jest to świetny quiz, który polega na podaniu przez gracza słowa z włączeniem kilku liter z wylosowanej karty. Jednak są dwa utrudnienia. Jednym z nich jest tykająca bomba, którą należy szybko podać kolejnemu graczowi, zanim nastąpi wybuch. Drugim utrudnieniem jest kolejność liter: na początku, na końcu, czy w środku wyrazu, którą wyznacza kostka do gry. Opakowanie jest dosyć spore, jednak na czas podróży bez problemu grę można zmieścić w małym woreczku/pudełku. Na opakowaniu podany jest wiek graczy +12. O dziwo, moja dziesięcioletnia córka świetnie sobie z nią radzi. W takiej partyjce może brać udział od 2 do 12 osób.

Żartując, nie wiem czy tę grę można wziąć w podróż samolotem? Gra z bombą? ?

tik tak buum

tik tak buum

Grę można kupić w sklepie Smyk

Cena: 66 zł

PIX BOX

Bardzo interesująca gra logiczna ćwicząca wyobraźnię przestrzenną i spostrzegawczość. Wymaga dużego skupienia uwagi i „jasnego umysłu”, dedykowana jest dzieciom od ósmego roku życia.

Gra polega na ułożeniu przezroczystych kart z kwadratami tak, aby odtworzyć kształt podany na karcie zadań. Kart nie można dotykać, tak więc dopasowanie układanki odbywa się w „głowach” graczy. Wygrywa ten, kto odwzoruje najwięcej sekwencji. Młodszym dzieciom można pozwolić na większą swobodę i dopuścić opcję dotykania kart. Gra przeznaczona jest dla 2-6 osób. Dzięki niej odkryłam u córki zdolności – ponadprzeciętną spostrzegawczość i wyobraźnię przestrzenną. Wygrywa ze mną za każdym razem!

pix box gra podrozna

pix box mini gra

Grę można kupić w sklepie Smyk

Cena: 32 zł

EKSPRESŁÓWKA

Gra przypominająca wcześniej wspomniany DOBBLE, a zasady gry „Państwa – Miasta”. Zabawa polega na odkryciu wierzchniej karty i wypowiedzeniu jak najszybciej słowa rozpoczynającego się na podaną literę i wyznaczoną kategorię (np. zwierzę, miasto, roślina, zawód, imię). Kto wypowie to pierwszy, zabiera kartę, a osoba z największą ich ilością wygrywa.

ekspresłówka podroze

W podróży często grałyśmy z Mają w „Państwa – Miasta”, dlatego taka forma gry przypadła jej mocno do gustu. Dużym plusem jest metalowe opakowanie.

Grę można kupić w sklepie Rebel

Cena: 40 zł

PICK-UP STICKS

Gra zręcznościowa składająca się z drewnianych elementów, ćwicząca małą motorykę, koordynację ruchową oraz koncentrację. Zabawa skierowana jest nawet do 3-latków i mój Filip ochoczo z nami w to grał. Pick-Up Sticks to tak naprawdę 16 różnokolorowych drewnianych patyczków plus kółeczko, do którego wkładane są drążki. W ten sposób tworzy się dość chwiejną budowlę, która jest polem naszej zabawy. Polega ona na kolejnym wyciąganiu drewnianych pałeczek z kółka tak by konstrukcja nie zawaliła się. Kto doprowadzi do rozsypania się drążków podtrzymywanych przez kółeczko, przegrywa.

Opakowanie jest metalowe, co jest dużym plusem w transporcie.

pick-up gra podrozna

pick up gra

Grę można kupić w Popaopa

Cena: 29 zł

PUNTO

To chyba najmniejsza gra na rynku. ? Mając tę grę nie można mieć już wymówki, że nie ma się na to miejsca w walizce, czy w plecaku. Z drugiej strony, zabawa wymaga troszkę przestrzeni, więc mały stoliczek w samolocie może nie być wystarczający. Sama gra jest ciekawa, choć przyznam, zrozumienie jej zasad wymagało trochę czasu.

Na czym polega? Celem gry jest zebranie jak największej ilości kart, a główną zasadą jest ułożenie linii z 4/5 kart w tym samym kolorze pionowo, poziomo lub po skosie. Kojarzyć się może ze znaną nam wszystkim grą „kółko i krzyżyk”. Punto dedykowane jest dla 2-4 graczy od 7 roku życia.

Grę można kupić w sklepie Rebel

Cena: 30 zł

punto najmniejsza gra

gry podroznicze

GRY MAGNETYCZNE

Idealne gry na podróż. Świetnie się sprawdziły podczas jazdy kamperem, czy w samolocie. Dlaczego? Oprócz tego, że zajmują mało miejsca, to jak sama nazwa wskazuje, są magnetyczne. Pionki, czy inne elementy nie przesuwają się, nie rozsypują, gdyż dobrze się trzymają opakowania, które jest samo w sobie kartą planszową. Na rynku jest bardzo szeroki wybór takich gier, my mamy ich aż 5 (sudoku, chińczyk, wyspa skarbów, sekretny kod i piłka nożna).

gry magnetyczne

Poniżej opisuję pokrótce wymienione gry.

Sudoku –  gra dla osób od 5 roku życia, polegająca na wypełnieniu diagramu 6×6 w taki sposób, aby w każdym rzędzie pionowym i poziomym dany kształt wystąpił jeden raz. Ten rodzaj Sudoku poprzez swoją grafikę pozwala na branie w niej udziału dzieciom nie znającym cyfr. I co najważniejsze – ćwiczy komórki mózgowe naszych milusińskich.

Grę można kupić w sklepie Papaopa

Cena: 27 zł

sudoku gra magnetyczna

 

Chińczyk – gra dla osób od 4 roku życia (mój 3-latek ją uwielbia). Polega na jak najszybszym dotarciu do mety  4 pionków należących do jednego uczestnika. To bardzo emocjonująca i powszechnie znana gra, która bawiła nie tylko moje pokolenie, ale i pokolenie moich pradziadków. Zawsze wywoływała silne emocje. Stąd na starym pudełku z tą grą w moim rodzinnym domu był napis „CZŁOWIEKU NIE IRYTUJ SIĘ”.

Grę można kupić w sklepie Popaopa

Cena 25 zł

chinczyk gra magnetyczna

Wyspa skarbów – gra dla osób od 3 roku życia, polegająca na jak najszybszym dotarciu do skarbu ukrytego na jednej z wysp. Przed uczestnikami wyprawy piętrzą się przeszkody utrudniające dotarcie do celu, wywołując ich ekscytacje jak u prawdziwych zdobywców.

Grę można kupić w sklepie Papaopa

Cena: 27 zł

wyspa skarbow gra magnetyczna

Sekretny kod – gra dla osób od 6 roku życia, polegająca na znalezieniu sekretnego kodu ułożonego z kolorowych magnesów z jak najmniejszą ilością prób odgadnięcia. Niezwykle wciągające zajęcie.

Grę można kupić w sklepie Popaopa

Cena: 23 zł

sekretny kod gra magnetyczna

Piłka nożna – dla osób od 6 roku życia, polegająca na strzeleniu gola do bramki przeciwnej, jednocześnie blokując drogę piłce do własnej bramki. Wszyscy chłopcy uważają tę grę za numer jeden! ?

Grę można kupić w sklepie Popaopa

Cena: 25 zł

piłka nożna gra magnetyczna

KARTY KLASYCZNE

Tradycyjnych kart chyba nie trzeba przedstawiać. ? Można nimi grać z najmłodszymi w kultową „Wojnę”, „Kuku”, „Piotrusia”, z troszkę starszymi w „Makao”, „Pana”, „Remika”, a z większymi dziećmi – w „Pokera”. Jest to rozrywka nie wymagająca zbyt dużo miejsca (w walizce też), a dająca tyle różnorodnych możliwości.

Ja jestem przekonana do firmy PIATNIK, którą polecam. Takie zdanie wyrobiłam sobie poprzez obserwację. Moi rodzice grają do dziś w karty talią odziedziczoną po moim dziadku. I nie mogę powiedzieć, że są „zgrane”. Polecam tę firmę, bo i moje dzieci zrobiły w podróżach testowanie gier i kart tej marki. Wynik zdecydowanie zadowalający.

karty piątnik

Grę można kupić w sklepie Smyk

Cena: 30 zł

BARCELONA CZY WERONA? / OD HELU DO WAWELU

Dwie typowo geograficzno-podróżnicze gry, które polegają na określeniu położenia miejsc względem innych miejsc, które przedstawiają. W zależności, w jaką grę zagramy, można poćwiczyć swoją orientację w Polsce lub w Europie. Z początku gra może wydawać się trudna, ale po pewnym czasie idzie całkiem nieźle! Opakowania nie są małe, ale zawartość można spokojnie przełożyć w coś znacznie mniejszego. Gry dedykowane są dla 2-6 graczy od 10 roku życia.

gry podroznicze

Ceny: 30-40 zł

Firma: Granna

 MINI GAMES i MINI LOGIX

Są to kieszonkowe gry w formie pojedynczych kart, które mają bardzo duży wachlarz zabaw.

My Mamy dwie Mini Games: „Gdzie ty jesteś?” (gra dla 2 osób) oraz „Labirynty” (gra dla 1 osoby) i dwie Mini Logix: „Statki” (gra dla 2 osób) oraz „Zgadnij moje imię” (gra dla 2 osób).

 

mini logix i games

Gry karciane świetne będą dla dzieci w wieku 6-10 lat. Maja najbardziej upodobała sobie gry: „Statki” oraz „Labirynty” (każda karta ma inny labirynt), natomiast Filipowi (mimo, że jest to rozrywka dla starszych dzieci) spodobała się zabawa w wyszukiwanie elementów w „Gdzie ty jesteś?”.

Gry można kupić w sklepie 

  • Statki – TU
  • Labirynty – TU
  • Gdzie ty jesteś? – TU
  • Zgadnij moje imię – TU

Ceny: 21-22 zł

STORY CUBES

Chyba najbardziej kreatywna gra na rynku. Jest w niej 9 kostek, które zapakowane są w pudełko zamykane na magnes. Całość można schować do kieszeni, a więc wielkość gry jest niewielka. Kostki mają ścianki, na których są różne obrazki. Tworzy się wymyśloną przez siebie historię. Można ją tworzyć w dowolnej kolejności i co najważniejsze, nie ma tu złych początków ani złych zakończeń. W zasadzie ta zabawa nie ma reguł. Każdy może tworzyć swoją własną historię albo można kontynuować opowiadanie rozpoczęte przez poprzedniego gracza. Wszystkie chwyty dozwolone- najważniejsze, żeby się dobrze bawić. Uważam, że jest to świetny trening pomysłowości i wyobraźni.

Grę można kupić w sklepie Rebel

Cena: 45 zł

story cubes gra na podróż

Niektóre gry warto przenieść na czas podróży do mniejszego pudełka/woreczka, gdyż sam wkład jest bardzo mały, a opakowanie znacznie większe. 

Jak się Wam podoba moje podróżnicze zestawienie? Jakie gry dołączylibyście jeszcze do powyższej listy?

Czekam na Wasze sugestie. ?

Ewa

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.