Muzea,  Polska,  Uncategorized,  Warszawa

MUZEUM ŚWIAT ILUZJI

W Warszawie mieszkam od ponad 6 lat i przyznam, że mimo permanentnych poszukiwań coraz to nowszych atrakcji dla moich dzieci, nie natknęłam się nigdy na instytucje związaną z iluzją. Przypadkiem odkryłam to miejsce dzięki grupie warszawskiej na Facebooku. Byłam zaskoczona, bo iluzji spodziewać się mogłam raczej na specjalnych pokazach lub w „wesołych miasteczkach” objeżdżających małe miejscowości z ofertą jarmarcznej rozrywki. Dodatkowo, wszyscy rodowici mieszkańcy stolicy, którym opowiadałam o moim odkryciu, byli bardzo zaskoczeni. Nikt nie słyszał o takim miejscu. A szkoda, bo wystawa jest REWELACYJNA! Śmiało mogę stwierdzić, że oferta Muzeum Świat Iluzji jest zbliżona do oferty znanego powszechnie Centrum Nauki Kopernik. Oczywiście nie wielkością, ale emocje takie same (o CNK przeczytać możecie TUTAJ). 

A gdzie to się znajduje i co tam zastałam, przeczytacie poniżej. 

GDZIE TO JEST?

Muzeum znajduje się na rynku Starego Miasta, nieopodal pomnika syrenki. Dokładny adres to: Rynek Starego Miasta 21. Wchodzi się wejściem, przy restauracji „Kuchnia Warszawska”.

muzeum świat iluzji

Muzeum ma swoją siedzibę na pierwszym piętrze. Niestety, do pokonania są wysokie schody, tak więc dla dzieci „wózkowych” oraz dla osób niepełnosprawnych może być to trudne. Windy nie ma. Ja w tej sytuacji postanowiłam wziąć mojego najmłodszego Ignasia do chusty, a wózek zostawić na dole. Jednak obsługa przy wydawaniu biletów wyraziła chęć pomocy w wniesieniu wózka. Myślę, że jeśli ktoś by chciał mieć wózek ze sobą, to można bez problemu o to poprosić. Niestety, nie wszędzie w muzeum wjedziemy takim pojazdem, są tam ciasne pomieszczenia oraz małe schody. 

muzeum świat iluzji

CO TAM JEST?

Muzeum ma funkcję edukacyjno – rozrywkową. Widać, że organizatorzy kładą duży nacisk na to, by zwiedzający aktywnie uczestniczyli w proponowanych atrakcjach, mogli wszystkiego dotknąć, a nie tylko zobaczyć. Jest tam ponad 60 interaktywnych doświadczeń, m.in.: pokój luster (przedstawia definicję nieskończoności), pokój cieni, krzesło Beucheta, hologramy tworzące obrazy 3D, pochylony pokój w kształcie drewnianej ładowni, czy pokój Amesa. Każdy zazna tu wiele frajdy. Mimo młodego wieku małego Filipka (3 lata) i faktu, że nie rozumie zbyt wiele, bawił się świetnie na równi z Mają i ze mną. 

muzeum świat iluzji

muzeum świat iluzji

muzeum świat iluzji

muzeum świat iluzji

muzeum świat iluzji

muzeum świat iluzji

Mai najbardziej podobał się wirujący tunel Vortex, którego najchętniej by nie opuszczała. ☺ Zachwycona była tym, że będąc na moście w tym tunelu miała wrażenie, że most się obraca i że za chwilę, będzie „stała” do góry nogami. Przejście przez niego jest sporym wyzwaniem dla wszystkich zmysłów i nie może obyć się bez kurczowego ściskania poręczy.  Małe dzieci, czyli do 6 lat nie powinny tam wchodzić. Niestety, początkowo nie zwróciłam uwagi na tabliczkę informacyjną i weszłam tam z Filipem. Był mocno przerażony, więc szybko wyszliśmy. Tak więc, czytajcie tabliczki przed, a nie po wyjściu. ☺

muzeum świat iluzji

Filip zachwycony był za to pokojem cieni i pokojem z lustrami, które dawały wrażenie nieskończoności. 

muzeum świat iluzji

DODATKOWE INFORMACJE:

– Przy kasie biletowej znajduje się sklep. Jest fajnie zaopatrzony w różne gry (logiczne, rodzinne), zabawki m. in. kostka Rubika. Warto tam zajrzeć. Moim zdaniem, ceny nie są wygórowane.

– Czas, który trzeba poświęcić, by wszystko obejrzeć to maksymalnie 2 godziny.

– Informacje przy każdej wystawie są w języku polskim i angielskim.

– Zwiedzanie odbywa się samodzielnie – bez przewodnika.

– Czynne codziennie w godzinach 10-19. Ostatnie wejście na ekspozycję jest o godzinie 18.

– Ceny biletów: normalny – 32 zł, ulgowy – 22 zł.


Przyznam, że byłam tym miejscem zachwycona, a dzieci wyszły stamtąd rozgorączkowane i tradycyjnie pytały – kiedy będzie powtórka.

Jeśli jeszcze tam Was nie było to koniecznie nadróbcie zaległości.

Czy ktoś z Was tam był? Jakie macie wrażenia?

Piszcie w komentarzach. ☺

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.