kamper wypozyczenie
Ameryka,  Kamper,  Świat,  Uncategorized,  USA - Zachodnie Wybrzeże - 2020

Wypożyczenie kampera w USA

Wielu moim znajomym wypożyczenie kampera kojarzy się z czymś drogim, wręcz ekskluzywnym, a czasem kłopotliwym. Nie ma zbyt wiele akceptacji dla „domu na kółkach”. Jednak, gdy poznają moją kamperową przygodę, którą przeżyłem w USA, z pewnością zmienią zdanie. Opierając się na moich doświadczeniach mogę powiedzieć – wypożyczenie kampera w Stanach jest prostsze niż wypożyczenie samochodu osobowego. Dodatkowo, ekonomia bardzo zachęca do tego rodzaju rozwiązań. Ale po kolei…

Kupując bilety lotnicze na zachodnie wybrzeże USA od razu nastawiłem się na wypożyczenie kampera, by przy pomocy tego środka lokomocji zwiedzać ten wielki kraj. Zaczęło się oczywiście od przeglądania Internetu i czytania opinii na różnych forach podróżniczych. Po dłuższych poszukiwaniach stwierdziłem, że najlepsze ceny mają firmy znalezione na stronach:             

1/ https://www.campertravelbookings.com/                                                         

2/ https://www.motorhomerepublic.com/.

Poniżej zademonstruję przykładowe ceny na podstawie drugiego linku – wydaje mi się, że jest bardziej przejrzysty.

kamper usa

Po wpisaniu miasta, w którym chcemy wypożyczyć nasz pojazd, dat oraz kraju, w którym wydano prawo jazdy, ukazuje się spis kamperów wraz z cenami.

kamper

W górnej zakładce możemy wybrać kampera na odpowiednią liczbę osób: od 2 do 6+. Moja grupa wycieczkowa „upchała” się w kamperze siedmioosobowym i na takim przykładzie opiszę koszt związany z wypożyczeniem.

Jak widać na powyższym zdjęciu, pokazała się cena 297,50$ plus podatki w kwocie 31.42$, czyli razem 328.92$ (około 1280 zł). Tutaj akurat zaznaczyłem 10 dni, czyli tyle, na ile dokonałem rezerwacji. Można by powiedzieć: WOW, ale tanio! Wychodzi około 180zł od osoby!. Jednak nie jest to ostateczny koszt poniesiony w związku z wypożyczeniem. Dalszy ciąg to koszty stałe w różnych wersjach (pakiety) i oczywiście paliwo.

Unlimited Mileage Plus Package (UNXM PLUS) – pakiet

kamper wynajem

Decydując się na powyższy pakiet otrzymujemy:

  • bez limitu – mile (km), czyli nielimitowana liczba mil do przejechania,
  • bez limitu – używanie generatora,
  • personal kit dla 7 osób, czyli dla każdego: ręcznik, poduszka, kołdra oraz prześcieradło
  • Vehicle Provisioning Kit, czyli „niezbędniki” takie jak: sztućce, talerze, garnki, mikrofala

MILE

Jeżeli podróżuje się w ciepłej porze roku lub śpi jedynie na kempingach z dostępem do prądu, wystarczy tylko śpiwór, który zabierzemy z Polski. Można wtedy kupić pakiet nielimitowanych mil, który kosztuje 926.25$. Wszystko zależy oczywiście od planowanego dystansu do przejechania. Dla przykładu pakiet 500 mil kosztuje 172$. Moja trasa liczyła około 2700 mil, więc zdecydowanie bardziej opłacało się wziąć pakiet bez limitu. Jak będzie w Waszym przypadku, to już musicie sobie sami obliczyć. Tak czy inaczej, przy najdroższej opcji, czyli pakiecie wszystko bez limitu całkowity koszt na 10 dni wynosi 1532$, tj. około 5970 zł, co przy podziale na 7 osób daje koszt 850zł. Wobec tego 800zł za 10 dni posiadania pojazdu i tyle samo noclegów – wychodzi bardzo fajna cena. 🙂

BENZYNA

Zostaje jeszcze jeden koszt, który też zależny jest od tego, ile mil przejedziemy, czyli benzyna. Paliwo w Stanach jest dużo tańsze niż u nas. Najtańszą benzynę widziałem za około 2.20 zł/l, a najdroższą za około 3,50 zł/l. Najlepiej polegać na googlemaps, która pokazuje ceny paliw na stacjach. Jednak, kamper to nie jest mały samochód i pali bardzo dużo, czyli około 25 litrów na 100 kilometrów. Przy przejechanych 2700 milach całkowity koszt benzyny wyniósł 900$, tj. około 3500 zł, co po przeliczeniu na 7 osób daje koszt około 500 zł od osoby.

GAZ

Pozostaje jeszcze jeden, ale już nie tak znaczący koszt, czyli gaz. Gaz służył do kuchenki, na której gotowane były obiady oraz do podgrzania wody kąpielowej. Koszt gazu na 10 dni wyniósł 30$, to jest około 110 zł.

UBEZPIECZENIE

Jedną z formalności przy wypożyczaniu kampera jest zabezpieczenie na karcie kredytowej/debetowej – 500$. Celem operacji jest pokrycie ewentualnych kosztów drobnych napraw, których nie refunduje AC. Zastaw jest zwracany od razu po zdaniu kampera – jeżeli nie ma oczywiście uwag. Już następnego dnia po rozliczeniu miałem na koncie bankowym moje pieniądze.

To już są wszystkie koszty jakie wiążą się z wypożyczeniem kampera. Jak widać kombinując z milami i liczbą osób, można je obniżyć albo podnieść – jeżeli będziemy jechać z mniej licznym towarzystwem.

W następnych artykułach postaram się opisać miejsca, gdzie można nocować (na trasie, parkingi, kempingi) Postaram się również odpowiedzieć na pytania, czy warto spać „na dziko”, czy jednak lepiej na specjalnych kempingach oraz jakie są plusy i minusy podróżowania takim środkiem lokomocji.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.