osoby niepelnosprawne w podrozy wywiad
Osoby niepełnosprawne w podróży,  Uncategorized

Osoby niepełnosprawne w podróży – wywiad z podróżnikiem Szymonem

Kolejny wywiad z cyklu „Osoby Niepełnosprawne w Podróży”.

Tym razem do rozmowy zaprosiłam Szymona, który prowadzi bloga “Za miedzą i dalej”. Zmaga się z niepełnosprawnością wzrokową. Jak ja mam wadę słuchu, to mój rozmówca ma sporą wadę wzroku. Super było spojrzeć na to z zupełnie innej perspektywy niż moja, co Was także mocno zachęcam.

Miłego czytania!

 

Na początek opowiedz coś o sobie. (Jak się nazywasz, skąd pochodzisz, jaką masz niepełnosprawność (jak to się stało, że to masz), czym się zajmujesz, informacje o blogu, itd.

Cześć, nazywam się Szymon Król, jestem z Krakowa, mam 19 lat. Jestem osobą niepełnosprawną ze względu na dość sporą wadę wzroku (od 8 roku życia noszę okulary) – niestety ciągle się pogłębia, ale przynajmniej po części ze względu na dużą ilość nauki – z racji tego, że studiuję medycynę. Mimo studiowania tego dość czasochłonnego kierunku mam też inne pasje, a jedną z nich jest pisanie (adres bloga: zamiedzaidalej.pl) o podróżach, w szczególności o górach i naturze. Od pewnego czasu nie lubię miast, za to na odludzie wybiorę się zawsze!

wywiad z podróżnikiem

 

Jak to się stało, że zacząłeś podróżować? Czy to było tak „od zawsze”, czy jednak ktoś Cię nakłonił, zmotywował? Czy może podróżowałeś od dziecka  i takie wyjazdy były dla Ciebie naturalne?

Zaczęło się od wycieczki do Jordanii w 2012 roku – co prawda zorganizowanej, ale podróżowanie wtedy tak mi się spodobało, że uznałem, że to jest super i chcę więcej. W 2014 pojechałem na pierwszy roadtrip (do Rumunii), a potem to już poszło – korzystałem z każdej możliwej wycieczki szkolnej, planowałem i robiłem (i do tej pory robię!) roadtripy po Europie Wschodniej i Południowej. Później organizowałem sobie wycieczki do polskich miast (pierwszy raz do Wrocławia w 2016, miałem wtedy niecałe 14 lat) – do czasu, aż nie odkryłem gór (od tamtego czasu się na nie przerzuciłem!), a odkąd skończyłem 16 lat (minimalny wiek do podróży w Ryanairze), latam samemu samolotem. I zdecydowanie chcę więcej!

 

Na jakie utrudnienia mogą być narażone osoby z dysfunkcją wzroku?

Trochę zależy od wielkości dysfunkcji. Jeśli jest prawidłowo korygowana okularami (tzn. nie jest aż tak duża, że możliwe jest normalne widzenie po korekcie) albo soczewkami to utrudnienia są niemal niezauważalne – tzn. może poza tym, że trzeba pilnować okularów np. w sytuacji, kiedy idzie się spać w autobusie 😉 w przypadku większej wady np. odczytywanie czegoś z monitorów albo drobnego druku na biletach czy w menu może być problematyczne.

 

Czy z powodu niepełnosprawności masz w podróży jakieś ulgi, np. w samolocie/na lotnisku?

Niestety nie, moja wada wzroku nie kwalifikuje się do tego :/

 

Jak przygotowujesz się do wyjazdu? Czy sprawdzasz wcześniej, czy dana atrakcja jest dostosowana dla ludzi z dysfunkcją wzroku, czy raczej idziesz na żywioł? Czy wykupujesz jakieś specjalne ubezpieczenie z tym związane?

Raczej idę na żywioł, bo nie miałem większych problemów. Nie wykupuję ubezpieczenia z tym związanego, bo przez 9 lat podróżowania z wadą wzroku nie miałem z tego powodu większych problemów.

szymon za miedzą

 

Jak wygląda w Twoim przypadku odprawa na lotnisku? (mam na myśli to, że pewnie trzeba zdjąć okulary w czasie przejścia, itd.)

Tak naprawdę nie ma większych różnic między mną a osobą bez dysfunkcji wzroku – no może poza tym że czasami trzeba zdjąć okulary, jak przechodzę przez bramkę na security 😉

 

Czy zdarzyło się kiedyś tak, że miejsce, które chciałeś zwiedzić, było kompletnie niedostosowane dla ludzi z dysfunkcją wzroku? Czy masz na to swój własny patent?

Może nie tyle miejsce było niedostosowane, co noszenie okularów było dość problematyczne w czasie obostrzeń (łączenie ich z maską) – zazwyczaj okulary mi parowały. Najgorszy pod tym względem był egzamin na prawo jazdy (nie mogłem zdjąć okularów, bo nie widziałbym wiele na drodze – a nie zmieniałem na soczewki, bo ich w ogóle nigdy nie używałem).

 

W którym kraju zauważyłeś największe bariery do pokonania? I dla odmiany, który kraj ma najlepsze rozwiązania?

Bariery? Raczej nie było ich specjalnie w żadnym z odwiedzanych przeze mnie 33 krajów 😉

osoby niepełnosprawne w podróży

 

Czy zdarzyło Ci się usłyszeć jakieś negatywne komentarze na temat swojej niepełnosprawności, czy wręcz przeciwnie – od osób spotykanych w podróży?

Nie, nikt nie reagował negatywnie (pozytywnie w sumie też nie) – nieostrość wzroku nie rzuca się specjalnie w oczy. No może poza sytuacją, jak dawałem znajomym na chwilę swoje okulary, żeby przymierzyli – wszystkich od razu zaczynała boleć głowa 😉

 

Dlaczego zacząłeś prowadzić bloga podróżniczego?

Bloga prowadzę od dawna – założyłem go pod koniec podstawówki (2014), zainspirowany przez moją Mamę. To miało być po prostu miejsce do opisywania do wycieczek, ale się w to wkręciłem… i już od 7,5 roku piszę (chociaż z uwagi na mniejszą ilość czasu teraz nie tak dużo, jak wcześniej). Prawie nie pamiętam, jak to jest NIE pisać 😉

 

Jakie masz podróżnicze marzenia?

Hmmm… od czego by tu zacząć? 😉 na pewno Kaukaz (na który swoją drogą lecę już za kilkanaście godzin!), zdobycie Mont Blanc i całych Koron Europy oraz Ziemi. Z marzeń poza-górskich: kręci mnie przede wszystkim Azja – poza republikami kaukaskimi na pewno chciałbym być w nocy przy Wrotach Piekieł w Turkmenistanie (jak i zobaczyć ten jeden z najbardziej zamkniętych krajów świata), przejechać się koleją transsyberyjską i odwiedzić Koreę Północną. Poza tym zanurzyć się w orientalnej kulturze Iranu i krajów arabskich – to podoba mi się dużo bardziej, niż np. Europa Zachodnia (też jest fajna, ale brakuje jej tej chaotyczności i odmienności od tego, co w PL. O ile na Zachodzie chciałbym żyć, o tyle podróżowanie tam to nie jest do końca to. No może z wyjątkiem Berlina – jedno z niewielu miast na zachodzie, które autentycznie lubię 😀 )

wywiad z niepełnosprawnym

Zapraszam też do niedawno opublikowanego artykułu o Kamilu z bloga podróżniczego RobiMy Podróże. Wywiad znajdziecie TU. 😊

5 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.