Ogród botaniczny – Pamplemousses
Uncategorized

 Ogród botaniczny – Pamplemousses

      Nazwa Pamplemousses w dosłownym tłumaczeniu znaczy grejpfrut. Ogród został założony w XVIII wieku przez Pierre Poivre’a, francuskiego konsula. Na początku spełniał on funkcję letniej rezydencji, natomiast w późniejszym czasie przekształcony został w ogród botaniczny, który z czasem stał się pomnikiem przyrody. Koszt wstępu to 20 złotych za osobę w wieku od 5 do 59 lat, a osoby 0-5 i 59+ mają za darmo.

park botaniczny

           W parku jest niezliczona ilość różnych gatunków roślin. Samych palm jest aż 82 gatunków, między innymi palma Talipot, która kwitnie raz na 60 lat, palmy butelkowe, podróżniczki, czy z korzeniem stopy słonia. Mnie zauroczyła piękna aleja palm królewskich. Zadziwiające jest tym bardziej to, że na wyspie palmy nie występowały w naturalnym środowisku. Zostały one przywiezione w celu rozwinięcia turystyki, by stworzyć w pewnym rodzaju „raj” dla przyjezdnych. Z czasem palmy się rozrosły i można odnieść wrażenie, że jest to ich naturalne środowisko i były one tu od zawsze.

park botaniczny mauritius

mauritius

mauritius kwiaty

            Są także inne drzewa tj. figowce bengalskie, baobaby olbrzymy, drzewa cynamonowe.

baobab mauritius

           Dużą atrakcją tego miejsca są największe lilie wodne na świecie – Victoria Regia (Wiktoria Królewska), na której można ponoć posadzić dziecko ważące do 3 kilogramów. Maja miała ochotę przespacerować się po tych liściach. 😉

lilie wodne mauritius

Oprócz pięknej roślinności, uroczych alejek, zobaczymy tu:

  • Wygrzewające się w słońcu żółwie i sarny.

żółwie mauritius

zwierzęta mauritius

  • Niezliczoną ilość wielkich drzew z wystającymi korzeniami i rozłożystymi gałęziami. Maja nie mogła się powstrzymać i wchodziła na większość spotykanych nam Uwielbia wszelkiego rodzaju wspinaczki.

 Ogród botaniczny – Pamplemousses

 Ogród botaniczny – Pamplemousses

 Ogród botaniczny – Pamplemousses

  • Dom kolonialny nazywany Chateau de Mon Plaisir.

dom kolonialny mauritius

Dodatkowe informacje:

– Park mieści się w zachodniej części wyspy, 20 km na północ od stolicy Port Louis.

– Można wziąć przewodnika po ogrodzie.

– Park ma 62 hektary.

– Na terenie parku znajdują się altanki, gdzie można odpocząć, czy schować się przed deszczem.

– Do parku bez problemu można dostać się komunikacją miejską, którą dojedzie się z dworca autobusowego w Port Louis (słyszałam, że jest tania). My poruszaliśmy się autem.

– Spacer po ogrodzie zajmuje minimum 2 godziny.

park botaniczny mauritius

          Nam to miejsce bardzo  się spodobało. Roślinność jest przepiękna i bardzo ciekawa. Nieraz zapierało nam dech w piersiach jak się spotkało na drodze pokaźnych rozmiarów drzewo, które jest mało popularne na świecie. Jest to też świetne miejsce dla osób, które mają dosyć upałów i szukają miejsca, gdzie można pooddychać rześkim powietrzem i pospacerować w zacienionych alejkach. Polecamy mocno!

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.