ciąża a podróże
CIĄŻA W PODRÓŻY,  Dzieci w podróży,  Porady,  Uncategorized

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące podróżowania w ciąży

Ciąża to jeden z najważniejszych momentów życia każdej kobiety. Podróżowanie w tym stanie wiąże się z wieloma wątpliwościami i pytaniami. Niektórzy sądzą, że ten czas powinno spędzić się w domu, by nie być narażoną na niepotrzebne komplikacje, które mogą zdarzyć się w czasie wyjazdu. Są też kobiety, które świetnie czują się i nie wyobrażają sobie spędzenia tego czasu odpoczywając w domu. Stąd pomysł, by wszystkie najczęściej pojawiające się pytania, które wysyłacie w wiadomościach prywatnych, wyjaśnić w jednym miejscu. Mam nadzieję, że pomoże to uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania.

podróżowanie w ciąży

KIEDY MOGĘ PODRÓŻOWAĆ W CIĄŻY?

Każdy wyjazd powinno konsultować się z ginekologiem. Jeśli ciąża przebiega bez żadnych problemów, ginekolog zazwyczaj się zgadza na dalsze wyjazdy w drugim trymestrze. W pierwszym trymestrze na ogół też można, choć jest w tym czasie pewne ryzyko poronienia, więc radziłabym uważać i nie forsować się za bardzo. Poza tym, z doświadczenia powiem (a mam za sobą trzy ciąże), że w pierwszym trymestrze nie w głowie są wojaże tylko… poduszka. 🙂 Natomiast w trzecim trymestrze lekarze także nie zalecają by wyjeżdżać daleko od domu, bo może nastąpić przedwczesny poród. Podsumowując: jeśli nie ma komplikacji, możesz podróżować praktycznie przez całą ciążę, jednak najlepszym czasem na to jest jednak drugi trymestr i jeśli masz taką możliwość, podróżuj właśnie w tym okresie.

CZY MOGĘ LECIEĆ W CZASIE CIĄŻY SAMOLOTEM?

Oczywiście. Latać można od początku ciąży do prawie końca trzeciego trymestru. Według lekarzy latać można do 36 tygodnia ciąży pojedynczej i do 32 tygodnia ciąży mnogiej. Jeśli chce się lecieć samolotem w późniejszym terminie, warto sprawdzić przepisy przewoźnika. Może jednak się zdarzyć taka sytuacja, że nie wpuszczą ciężarnej na pokład samolotu w ostatnich tygodniach ciąży. Przepisy stale się zmieniają i każda linia lotnicza może mieć inne zasady, więc warto wszystko to wcześniej sprawdzić.

Poniżej przedstawię zasady obowiązujące w najbardziej znanych liniach (z dnia 14-04-2019):

Lot – można podróżować do 32 tygodnia ciąży. Jeśli kobieta ciężarna chce lecieć w późniejszym terminie wymagane jest już wypełnienie przez lekarza prowadzącego formularza MEDIF na stronie przewoźnika.

Wizz Air – można podróżować do 34 tygodnia w pojedynczej ciąży, do 32 tygodnia w przypadku ciąży mnogiej. Po 28 tygodniu ciąży wymagane jest zaświadczenie lekarskie, które musi być wystawione nie wcześniej niż 6 dni przed wylotem.

EasyJet – można podróżować do końca 35 tygodnia w ciąży pojedynczej, do 32 tygodnia w ciąży mnogiej.

Ryanair  – można latać do 28 tygodnia ciąży bez zaświadczenia. Później ma się zobowiązanie do przedstawienia zaświadczenia od lekarza. Wówczas jest możliwość podróżowania do 36 tygodnia przy pojedynczej ciąży i do 32 tygodnia przy ciąży mnogiej. Zaświadczenie musi być wystawione nie wcześniej niż 2 tygodnie przed lotem.

British Airways – można latać do 36 tygodnia w ciąży pojedynczej, a w przypadku ciąży mnogiej – do 32 tygodnia.

Air France – można latać do 37 tygodnia ciąży.

United Airlines – można latać do 36 tygodnia ciąży.

Qatar Airways – do 28 tygodnia ciąży nie ma zobowiązania do posiadania zaświadczenia od lekarza. Po upływie tego okresu, można latać mając zaświadczenie od lekarza oraz uzupełniony formularz MEDIF w ciąży pojedynczej do końca 35 tygodnia, natomiast w ciąży mnogiej do 33 tygodnia.

Więcej na temat podróży samolotem w ciąży przeczytacie tu: https://www.zalatanarodzinka.pl/czy-w-ciazy-mozna-latac-samolotem/

JAKIE MA PRZYWILEJE KOBIETA W CIĄŻY W SAMOLOCIE?

Kobiety w ciąży (ale także z dziećmi) mają pierwszeństwo przy odprawie paszportowej, czy przy prześwietlaniu bagaży. Przy odprawie przed samym wejściem na pokład możemy wejść bramką dla VIP-ów. Poza tym nie ma dodatkowych przywilejów, ale z doświadczenia wiem, że stewardesy na pokładzie samolotu są bardziej opiekuńcze i starają się ułatwić nam podróż, na przykład proponując miejsce z kilkoma pustymi fotelami (jeśli są wolne), żeby można było się położyć.

CZY MOGĘ ZAPLANOWAĆ PODRÓŻ DO DALEKIEGO KRAJU?

Ważnym aspektem przy planowaniu dalekiego wyjazdu powinien być czas dojazdu oraz wygoda podczas podróży. Należy wziąć to pod uwagę przy wyborze środka transportu. Tak więc, jeśli mamy do wyboru 3-4-godzinny lot samolotem lub 9-godzinną jazdę autokarem/autem, nie zastanawiajmy się i lećmy samolotem.

Decydując się na daleki wyjazd, postarajmy się, by podróż była z przesiadkami. Wówczas jest szansa, żeby się zregenerować przed kolejnym etapem wędrówki. Z doświadczenia wiem, że lot w 6 miesiącu ciąży z Holandii na Tajwan trwający kilkanaście godzin był moim najgorszym lotem w życiu. Natomiast lot z Warszawy na Fuerteventurę (4 miesiąc ciąży) był bardzo przyjemny i bezproblemowy. Myślę, że to samo tyczy innego środka transportu.

CZY W CIĄŻY MOGĘ LECIEĆ DO KRAJU TROPIKALNEGO?

To zależy do którego. 🙂

Miejsce, gdzie byśmy chciały się udać w czasie ciąży ma duże znaczenie. Odradzałabym podróż do rejonu malarycznego, czy z dużą częstotliwością występowania chorób zakaźnych. Nie polecałabym także wypraw górskich na duże wysokości (powyżej 3000 m n.p.m.).

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na wybór celu podróży jest pogoda, a dokładnie – upały. Wysokie temperatury mogą okazać się dla kobiety w ciąży mocno męczące i całkowicie uprzykrzyć wyjazd.

Zanim zapadnie decyzja wyjazdu do kraju tropikalnego, należy wziąć też pod uwagę ryzyko zatrucia pokarmowego. Biegunki mogą być dla kobiet w ciąży niebezpieczne. Aby nie dopuścić do tego, należy pić wodę tylko butelkową (i używać jej również do mycia zębów). Nie powinno się także pić napojów z lodem (zazwyczaj dają kranówkę) i nie jeść w miejscach podejrzanych o słabą czystość, tj. bazary.

CO ZROBIĆ W RAZIE PROBLEMÓW Z CIĄŻĄ NA WYJEŹDZIE?

Planując wyjazd koniecznie trzeba się ubezpieczyć. Bez tego nawet nie ma co się ruszać z domu. Jeśli celem podróży jest kraj europejski należący do UE, wystarczy wyrobić EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), którą można załatwić w oddziale NFZ od ręki. Jest to karta darmowa. Natomiast w krajach poza Unią Europejską, trzeba mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenie. Koniecznie zwróćcie uwagę na zapisy dot. opieki nad kobietą w ciąży.

Jadąc tam, należy sprawdzić też lokalizację najbliższych szpitali, spisać adresy i wydrukować mapę dojazdu. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą karty ciąży, zaświadczenia o grupie krwi i wyników ostatnich badań. To nic, że są po polsku. W sytuacji kryzysowej, na pewno uda się to przetłumaczyć.

JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PODRÓŻUJĄC AUTEM BĘDĄC W CIĄŻY?

W społeczeństwie jest powszechnie rozpowiadany mit, że kobiety w ciąży nie muszą zapinać pasów i należy ich używać tylko jeśli mają specjalne adaptery. Przyznam, sama uległam temu mitowi. Powodem nie używania pasów według wielu osób jest ryzyko uszkodzenia płodu/dziecka w sytuacji „szarpnięcia”. Jednak warto się zastanowić, co jest ważniejsze… ryzyko uszkodzenia, czy śmierć mamy i dziecka? Reasumując, wystarczy zapiąć się tak, by pasy przebiegały pod brzuchem. Jeśli kobieta ciężarna jedzie z przodu, warto wyłączyć w tym miejscu poduszkę powietrzną.

CZY MOGĘ W CIĄŻY KORZYSTAĆ Z BASENÓW?

Oczywiście! Nie ma żadnych przeciwwskazań, a wręcz może pomóc obolałym plecom. Ginekolodzy jednak radzą, by zaaplikować sobie globulkę dopochwową, czy nawet tampon, aby uniknąć infekcji. W ciąży niestety łatwo jest nabyć grzybicy.

Jeśli chodzi o styl pływania, lekarze zalecają głównie pływanie na plecach. Najmniej wskazana jest żabka, która obciąża kręgosłup.

CZY MOGĘ OPALAĆ SIĘ W CIĄŻY?

Nie. Opalanie w ciąży jest niewskazane, gdyż może doprowadzić to do omdleń i obrzęków. Ponadto w ciąży pojawia się więcej przebarwień od słońca, które potem ciężko się pozbyć. Jednak nie znaczy to, że należy unikać całkowicie słońca. Wystarczy chronić się przed nim używając kremów z filtrem. Dobrze też pić dużo wody oraz nie opalać się „plackiem na plaży”.

CZY W CIĄŻY MOŻNA SIĘ SZCZEPIĆ?

Wiem, że nie. Szczepienie jest na tyle niebezpieczne, że zaleca się nawet zwolnienie kobiet w ciąży z tego obowiązku w krajach z dużym odsetkiem chorób malarycznych i zakaźnych. W tej sytuacji lepiej odpuścić taki rejon i wybrać bezpieczniejsze miejsce do zwiedzania.

 

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania to piszcie w komentarzach. Odpowiedzi na nie postaram się dopisać do artykułu.

ciąża tropiki

14 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.