atlas miast polski
Uncategorized

ATLAS MIAST POLSKI

Tym razem trochę inny artykuł, bo o… książce, a dokładnie o atlasie. Zachwycił mnie, stąd pomysł by go tutaj szerzej zaprezentować.

atlas miast polski

Zacznę od tego, że nie jest to typowy atlas, gdyż zamiast geograficznych map znalazłam w nim pięknie ilustrowaną charakterystykę większych i mniejszych miast Polski. Doliczyłam się aż 30 miejscowości, między innymi są oczywiście: Warszawa, Gdańsk, Giżycko, Łódź, a nawet Sanok i Malbork.  

atlas miast polski

Autorka – Anna Garbal, w dość obszernym opisie każdego miasta skupiła się nie tylko na najważniejszych zabytkach, ale też uwypukliła inne charakterystyczne detale. Przykładem może być informacja, że: w Warszawie są najpyszniejsze wuzetki, w Szczecinie produkowano kiedyś słynne motocykle Junak, a w Lublinie można poruszać się coraz rzadziej spotykanym środkiem transportu – trolejbusem. Anna Rudak zadbała o wizualizację tych informacji odpowiednią grafiką.

atlas miast polski

Oprócz tego, przy każdym opisie widnieje herb miasta oraz krótka informacja na temat przynależności do danego województwa, powierzchni oraz ilości mieszkańców.

atlas miast polskich

To nie są wszystkie zalety tej pozycji. ?

Do opisu każdego miasta dołączona jest jedna zagadka dla najmłodszych czytelników. Polega ona na wyszukiwaniu ilustracji przedmiotów/zwierząt/ludzi. Zadanie wcale nie jest proste nawet dla starszych czytelników. Elementy do odnalezienia są często malutkie, schowane lub „wtopione” w tło. Super, że pomyślano o dziecku w każdym wieku.

Myślę, że „Atlas miast Polski” to pozycja na lata i dla każdego. Mimo, że mieszkam w Warszawie, pochodzę z Olsztyna, a często odwiedzałam także Giżycko (tam poznałam się z moim mężem), to wiele informacji było dla mnie nowych, wręcz zaskakujących.

Atlas bardzo się przyda w czasie naszych wycieczek po Polsce.

Dodatkowe informacje:

– twarda okładka

– strony z bardzo dobrej jakości papieru

– format 28×34 cm

– można kupić tu: https://nk.com.pl/atlas-miast-polski/2684/ksiazka.html#.XcXQD1dKhPY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.